Tokarskie Q&A, czyli najczęściej zadawane pytania odnośnie tokarek i automatów tokarskich

Nawet eksperci w swoich dziedzinach muszą czasami sięgnąć do korzeni swej wiedzy i przypomnieć sobie o pewnych podstawowych pryncypiach swojej branży. Nowicjusze natomiast muszą zaczynać od absolutnych podstaw każdego zagadnienia.

Dla jednych i drugich przygotowaliśmy krótką listę najczęściej zadawanych pytań odnośnie tokarek czy automatów tokarskich. Jakie są podstawowe założenia oraz rodzaje tych urządzeń? Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie takiej maszyny? Na te oraz wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym zestawieniu.

1. Jakie są najważniejsze rodzaje tokarek?

Kiedy mówimy o jakichkolwiek kategoriach tych systemów, pierwsze co przychodzi na myśl każdemu znającemu się na rzeczy, to podział ze względu na sposób ich obsługiwania i sterowania. W tym wypadku wyróżniamy urządzenia tradycyjne (czy też konwencjonalne) oraz te z systemem CNC. Te pierwsze obsługiwane są praktycznie w całości przez człowieka, czyli manualnie ich wydajność i dokładność w dużej mierze zależy od operatora. Drugi typ, czyli CNC, to skomputeryzowane elementy, które zawiadywane są przez system o nazwie CNC, zintegrowany z CAD oraz CAM.

2. Który typ maszyn jest lepszy? Tradycyjny czy CNC?

Jak to mówią, piękno jest w oczach patrzącego, a każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. Konwencjonalne układy, sterowane w całości przez człowieka są być może trudniejsze w samej obsłudze, natomiast z pewnością znacznie tańsze w utrzymaniu. Pozbawione komputerów i skomplikowanych układów tradycyjne urządzenia poddawane są jedynie naprawom mechanicznym bez konieczności ingerencji elektroników. Urządzenie CNC z kolei oferuje o wiele większą dokładność bez czynnika ludzkiego, czyli w tym przypadku gwarantuje eliminację błędów (oczywiście jeśli zostanie odpowiednio przygotowane do pracy i będzie sprawne).

3. Czym jest automat tokarski?

Automat tokarski to rodzaj tokarki wykorzystywany w celu usprawnienia produkcji na dużą skalę. Stosowany w produkcji seryjnej przyrząd występuje w wersjach: całkowicie automatycznej oraz półautomatycznej.

4. Kupować nowe czy używane automaty?

Ponownie, obie opcje mają swoje wady i zalety. Jednak bardzo dużym plusem tej drugiej kategorii jest to, że sprzęt został już sprawdzony „na placu boju”, i poprzedni właściciel doskonale wie, czego się może po nim spodziewać. Najlepsze urządzenia (takie, jak na przykład włoskie Gildmeister) są bardzo długowieczne i służą poprawnie przez wiele długich lat. Odpowiednia konserwacja i wymiana płynów zapewni długi okres bezawaryjnej pracy.
5. Gdzie najlepiej udać się po automat tokarski?

Jeśli chodzi o sprzęt używany, to warto bazować na ogólnej opinii panującej w Internecie oraz wśród fachowców. Dużą popularnością cieszy się firma Automaten Technik. Sklep może poszczycić się wykwalifikowanym personelem doradczym i asortymentem wiodących marek wytwarzających tokarki.

Duże obrabiarki warto kupować w sprawdzonym miejscu, gdzie otrzymamy gwarancję na produkt i pewność, że sprzęt pochodzi od znanego nam producenta.

2 komentarze

  • Gregory Reply

    13 lipca 2018 at 08:47

    Akurat takiego czegoś będę potrzebować w firmie niebawem 🙂

  • Greg Reply

    9 września 2018 at 16:52

    stek bzdur….

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register