Bałtyk zaleje okolice Elbląga do 2050 roku? Tak prognozuje Climate Central

Światowa organizacja non-profit Climate Central zajmująca się analizami klimatycznymi zebrała dane na temat postępujących zmian klimatycznych ze szczególnym uwzględnieniem podnoszenia się poziomu wód oceanów i mórz. Niestety nie są to dobre prognozy. Zagrożonych jest wiele miast i regionów na całym świecie, w tym dwa miasta w Polsce: Gdański i Elbląg.

Na podstawie danych zebranych przez Climate Central powstały prognozy i interaktywna mapa. Niestety, z prognoz tych wyłania się mocno niepokojący obraz zmian.

I nie ma tam dobrych wiadomości, ani dla świata, dla Europy, a także Polski.  Okazuje się bowiem, że do 2050 roku wiele metropolii zniknąć ma pod wodą. Na liście Climate Central znalazły się także polskie miasta.

Niestety, prognozy Climate Central wskazują, że podnoszenie się poziomu wód na Świecie nie ominie też Polski. Wskutek zmian, w znacznym stopniu, ucierpi polskie wybrzeże.

Na liście zagrożonych miast znalazł się Gdańsk, w którego rejonie Bałtyk, wraz z rosnącym poziomem wody, zacznie pochłaniać całe miejscowości. W przypadku Gdańska prognozy CC zapowiadają zatopienie, do 2050 roku, południowo-wschodnich regionów miasta oraz najbliższych okolic: między innymi Rudników, Przejazdowa i sporej części Wyspy Sobieszewskiej.

Ucierpi też Elbląg. Tutaj, wedle prognoz światowej organizacji, najbardziej zagrożone wodą są tereny na zachód od rzeki Elbląg. Bałtyk przykryje okoliczne tereny depresyjne, między innymi słynne Raczki Elbląskie, czyli najniższy punkt kraju. Obszar zalania ma okrążać jezioro Drużno i rozciągać się od okolic Pochylni Całuny na wschodzie do Śluzy Michałowo na zachodzie. Południową granicą terenów zalanych może stać się Stare Dolno na granicy województwa Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego.

Climate Central to organizacja non profit składająca się z naukowców i dziennikarzy naukowych, która prowadzi badania naukowe dotyczące zmian klimatycznych i zagadnień energetycznych. Przy okazji tworzy też symulacje i prezentacje multimedialne. Na materiały przygotowywane przez Climate Central powołują się często znane w Świecie agencje i media jak: The New York Times, Associated Press, Reuters, NBC Nightly News, Time, National Public Radio, PBS, Scientific American i The Washington Post.

źródło: portalkomunalny.pl

Przewijanie do góry