Bat na leniwych studentów. Za 2 lata ruszy jednolity system antyplagiatowy

Jednolity System Antyplagiatowy, który uczelnie będą wykorzystywały do sprawdzania prac dyplomowych, zatwierdzony  w piątek przez Sejm. Takie rozwiązanie systemowe zakłada przyjęta nowela ustawy o szkolnictwie wyższym.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy – przygotowanej przez grupę posłów PiS – zagłosowało 252 posłów, 72 było przeciw, a wstrzymało się 120.

Zgodnie z obowiązującymi dotąd przepisami uczelnie od roku akademickiego 2015/2016 miały obowiązek sprawdzania prac dyplomowych systemem antyplagiatowym. Wykorzystywały do tego celu różnego rodzaju systemy. Przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje, że uczelnie do sprawdzania prac dyplomowych będą korzystały z Jednolitego Systemu Antyplagiatowego. Obowiązek sprawdzania prac będzie zaś przesunięty o dwa lata, do początku roku akademickiego 2018/2019.

Do tego czasu ma powstać Jednolity System Antyplagiatowy (JSA), współpracujący z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych. Do końca 2018 r. uczelnie będą miały obowiązek przekazania do repozytorium pisemnych prac dyplomowych obronionych po 2009 r. Termin ten – w porównaniu do dotąd obowiązujących przepisów – wydłużono również o dwa lata.

 

źródło: kurier.pap.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register