Bezpieczna droga do szkoły – policjanci rozdali dzieciom odblaskowe kamizelki

Policjanci z ruchu drogowego elbląskiej komendy przeprowadzili dziś działania związane z Bezpieczną drogą do szkoły”. Były kontrole autobusów, było przypominanie przepisów, ale były i prezenty dla najmłodszych. Tymi prezentami stały się odblaskowe kamizelki.

Dzieci, które jechały szkolnym autobusem do szkoły otrzymały od policjantów kamizelki odblaskowe. Wszystko po to, aby poprawiać bezpieczeństwo na drodze a w szczególności podczas drogi z i do szkoły.

– Przypominaliśmy również kierującym o przepisach dotyczących postoju autobusu szkolnego i ich zachowaniu – mówi kom. Wojciech Skrobotun, z-ca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Wcześniej w miejscowości Huta Żuławska, gdzie wszystkie przewożone dzieciaki zostały dodatkowo przeszkolone w zakresie bezpiecznego poruszania się po poboczu oraz wyposażone w kamizelki odblaskowe.

 A co mówią przepisy…

Kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany:

1) zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania*

 2) zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru.

Kierujący autobusem szkolnym podczas wsiadania lub wysiadania dzieci jest obowiązany włączyć światła awaryjne.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

*Sygnał zatrzymania to ten wysuwany podczas postoju znak „STOP”

Autobus szkolny

Autobusy szkolne są oznaczone z przodu i z tyłu tablicami „Autobus szkolny”. Żeby łatwo było taki pojazd zidentyfikować już z daleka, są dodatkowo pomalowane na pomarańczowo.

Kierowca zbliżający się do stojącego np. przy krawędzi jezdni gimbusa, musi nie tylko zachować szczególną ostrożność, ale również zatrzymać pojazd, jeżeli taki znak da kierowca autobusu szkolnego.

Obowiązek zatrzymania pojazdu spoczywa na kierowcy również, gdy zajdzie taka potrzeba podczas wsiadania lub wysiadania dzieci z autobusu. Na przykład, gdy dzieci muszą przejść przez ulicę.

Ponadto kierowcy są zobowiązani do ułatwienia zmian pasa i włączania się do ruchu Gimbusów, tak jak ma to miejsce w przypadku autobusów komunikacji miejskiej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register