Bezpłatne szczepienia dla seniorów

Rozpoczyna się realizacja „Programu profilaktycznego przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród mieszkańców Elbląga po 65 roku życia z grupy ryzyka”. Z bezpłatnego szczepienia mogą skorzystać seniorzy, którzy cierpią na przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych. W ciągu 2 lat trwania programu ze szczepień skorzystać może ok. 640 osób. Łączny koszt realizacji programu to 160 tys. zł.

Celem Programu Polityki Zdrowotnej jest zapobieganie zachorowaniom na inwazyjną chorobę pneumokokową poprzez zwiększenie liczby osób zaszczepionych przeciw pneumokokom wśród populacji objętej programem. Dzięki realizacji Programu wzrośnie liczba pacjentów stosujących szczepienia przeciw pneumokokom, zwiększy się też świadomość zdrowotna wśród pacjentów z grup ryzyka. Zakłada się, że zmniejszy się zapadalność na inwazyjne zakażenia pneumokokowe w naszym regionie oraz zmniejszy się liczba spowodowanych przez te bakterie zgonów.

Do programu zachęcamy osoby w wieku powyżej 65 lat, zamieszkałe na terenie Miasta Elbląg, które nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom i należą do grupy ryzyka – w tym osoby leczące się z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i astmy oskrzelowej (J40 – J47).
Grupa ryzyka określona w Programie oznacza grupę chorób: Przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych.

Przebieg chorób pneumokokowych u pacjentów z w/w grupy ryzyka jest cięższy ponieważ ich układ odpornościowy jest osłabiony, bądź nie w pełni wykształcony.
W grupie osób dorosłych zarówno zapadalność jak i śmiertelność z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej rośnie z wiekiem.
Śmiertelność w grupie osób po 65 roku życia jest ponad pięciokrotnie wyższa niż w grupie osób 35-49 lat.

Realizatorami Programu będą następujące przychodnie:
• „ZAWADA”, ul. Wiejska 18, tel. 728-553-664
• „MEDICUS I”, ul. Królewiecka 195, tel. 55 234-54-64,
• „ALFA”, ul. Komeńskiego 35, tel. 55 239-45-20
• „DUŻY MEDYK”, ul. Myliusa 20, tel. 55 232-25-65.

Pacjent zgłaszający się na szczepienie zobowiązany będzie do przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przynależność do grupy ryzyka.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register