Biskup elbląski w raporcie Fundacji „Nie lękajcie się”

Raport Fundacji „Nie lękajcie się” dotyczący przypadków ukrywania przez Kościół Katolicki w Polsce księży pedofilów trafił do rąk Papieża Franciszka w Watykanie. W dokumencie tym wskazano na wysokich hierarchów kościelnych w naszym kraju, którzy takiego procederu mieli się dopuszczać. Wśród nich jest biskup elbląski Jacek Jezierski.

Autorzy raportu piszą: „Publikujemy Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych, który 20 lutego 2019 przekazaliśmy papieżowi Franciszkowi podczas audiencji w Watykanie. Raport opracowaliśmy w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim.

Raport dotyczy jedynie spraw, które trafiły do sądu i był omawiane w mediach – co nie wydarzyło się w wypadku większości spraw, które umieszczamy na mapie kościelnej pedofilii. W kontekście przytoczonych w raporcie spraw znanych i opisanych chcemy pokazać odpowiedzialność hierarchów polskiego kościoła, którzy podejmowali konkretne decyzje służące chronieniu sprawców przed odpowiedzialnością karną – a nie dobru gwałconych i molestowanych dzieci”.

W raporcie wskazano na 24 hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce, którzy zdaniem autorów dokumentu, tuszowali sprawy księży pedofilów. Wśród nich ma być biskup diecezji elbląskiej Jacek Jezierski, wymieniony w kontekście sprawy księdza Antoniego W.

Jak informują autorzy raportu: „Proboszcz parafii w Dywitach, a wcześniej w Lubajnach, skazany w 2008 roku na 3,5 roku więzienia za molestowanie i kilkukrotne wykorzystanie seksualne dwóch chłopców w wieku 14 i 16 lat oraz posiadanie pedofilskiej pornografii. Do jednego z przestępstw miało dojść latem 2006 roku, kiedy ksiądz-pedofil pracował jeszcze w Lubajnach koło Ostródy, skąd został przeniesiony do Dywit. Starszemu nastolatkowi płacił za seks – współżył z chłopcem co najmniej 7 razy, za co dał mu w sumie 900 zł.

– Niech odbędzie karę, wtedy będziemy się zastanawiać, co dalej. Księdzem się jest na całe życie -komentował wyrok dla „Gazety Olsztyńskiej” biskup Jacek Jezierski, który powiedział, żeby się nie spodziewać, że ksiądz Antoni W. zostanie natychmiast wydalony ze stanu duchownego. Zgodnie ze słowami biskupa ksiądz-gwałciciel według naszej wiedzy do tej pory nie został wydalony ze stanu kapłańskiego”.

Cały raport dostępny jest tu: http://nielekajciesie.org.pl/wp-content/uploads/2019/02/Report_POLISH.pdf

Warto dodać, że na początku tego miesiąca Bp Jacek Jezierski zatwierdził „Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji elbląskiej”. Opublikowany na stronie internetowej diecezji dokument składa się z trzech części: ogólnej, norm szczegółowych oraz apendyksu.

„Zasady prewencji i postępowania” winny być stosowane w parafiach, wspólnotach, dziełach i instytucjach diecezji elbląskiej. Fundament dokumentu stanowi przekonanie, że nietykalność cielesna osób małoletnich jest nienaruszalna, a dobro osoby małoletniej jest przedmiotem szczególnej troski Kościoła.

W normach szczegółowych przypomina się, że osoby małoletnie nie powinny przebywać w prywatnych mieszkaniach osób duchownych. Natomiast spotkania duszpasterskie dla małoletnich powinny odbywać się w pomieszczeniach do tego przeznaczonych, z udziałem przedstawicieli rodziców i innych dorosłych. W dokumencie wskazane zostały także zasady organizowania wyjazdów zbiorowych z małoletnimi w celach pielgrzymkowych, rekreacyjnych, wakacyjnych i innych. Opublikowane dla diecezji elbląskiej „Zasady” podejmują również kwestię bezpiecznego korzystania z internetu w obiektach administrowanych przez instytucje kościelne.

Dołączony do dokumentu apendyks przybliża procedurę, którą należy stosować po uzyskaniu informacji o prawdopodobnym molestowaniu osoby małoletniej. Zaznaczono tu wyraźnie obowiązek zgłoszenia organom ścigania informacji o usiłowaniu lub dokonaniu czynu zabronionego z małoletnimi lub dorosłymi a niepoczytalnymi. Jeśli podejrzenie pada na osobę duchowną zgłoszenia należy dokonać do prokuratury, jak też do przełożonego osoby duchownej. Kościelni przełożeni kierują się wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

Z „Zasadami prewencji” zostaną zapoznani wszyscy duchowni pracujący w diecezji, nauczyciele religii, alumni seminarium duchownego oraz świeccy pracownicy instytucji takich jak: Caritas, szkoły katolickie itp. To samo dotyczyć będzie pracowników, organizatorów, wychowawców, opiekunów i wolontariuszy kolonii i obozów letnich organizowanych przez parafie, ruchy i stowarzyszenia katolickie.

1 komentarz

  • andrzej Reply

    24 lutego 2019 at 15:07

    Panie Prezydęcie nie wieżowce tylko ulice trzeba remontować to będzie dla ludu dla mieszkańców prezydent ma rozmawiać z wyborcami ani z kilkoma osobami mieszkańcy pana wybrali a pan mieszkańcom jak dziekuje chce pan budować swojej świcie biurowce ,a pozatym stare miasto nie jest dla wieżowców,niech pan weżmie przykład z św pamięci pana Adamowicza rozmawiać z wyborcami ani chować się za plecami zastępców jak pan to robił w pierwszej turze urzędowania pozdrawiam

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register