Budżet Obywatelski – pół miliona tylko dla jednej szkoły!
Podliczono głosy w tej edycji Budżetu Obywatelskiego w Elblągu. Co zadziwia, to ranking projektów ogólnomiejskich. Pół miliona złotych przeznaczono na inwestycje tylko w jednej elbląskiej szkole. Na tym skończyła się pula środków finansowych w tym zakresie.
W Budżecie Obywatelskim nic się właściwie nie zmienia. Nadal „pierwsze skrzypce” grają tu inicjatywy szkolne. Tak jest też w wypadku sektora projektów ogólnomiejskich. Jeden wniosek Szkoły Podstawowej nr 18, przygotowany przez dyrektor placówki – Iwonę Mikulską, praktycznie „wykosił” wszystkie inne inicjatywy.
500 tys. zł z budżetu miasta popłynie więc na budowę boiska do piłki ręcznej wraz z fundamentami jako I etap budowy hali o konstrukcji szkieletowej. Dla pozostałych projektów ogólnomiejskich nie pozostawiono ani jednej złotówki. Pytanie – czy takie boisko, taka hala sportowa będzie obiektem ogólnodostępnym dla wszystkich mieszkańców miasta? Czy raczej będzie wykorzystywana na potrzeby tej szkoły? Odpowiedź jest oczywista.
W okręgach nr 4 i nr 5 również przyjęto do realizacji tylko projekty elbląskich szkół.
Dlaczego nadal, mimo wielu uwag w tej kwestii, nie wyłączono wniosków szkół z możliwości ubiegania się o środki na sprawy inwestycyjne z puli Budżetu Obywatelskiego?
– W Olsztynie wprowadzono taki zakaz, bowiem zbieranie głosów poparcia dla projektów – często pod przymusem, gdzie nauczyciele i dyrekcja zmuszają uczniów do zbierania podpisów wśród rodziny, znajomych czy nawet na ulicy – jest zwyczajnie skandalem i patologią tego programu, o czym piszą eksperci od lat, o czym pisałem i kilkakrotnie ja, a na co władze samorządowe Elbląga pozostają ślepe i głuche – komentuje Robert Koliński z partii Razem. – Wszystko dlatego, że takie fundowanie różnych projektów ze środków obywatelskich jest dla radnych miejskich sposobem na prowadzenie kampanii wyborczej wśród mieszkańców miasta i nie obchodzi ich zupełnie, że jest to kampania prowadzona w sposób nielegalny, w dodatku że jest to działanie zniechęcające większość mieszkańców do uczestnictwa w projekcie Budżetu Obywatelskiego i utrwalające szkodliwe mity na temat uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej oraz zwyczajnie korupcjogenne. Najwyższy czas z tą patologią w elbląskim samorządzie skończyć.
O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/budzet-obywatelski-czy-budzet-szkolnych-inwestycji/
Budżet Obywatelski miał się zmienić, ale jak widać próżno tych potrzebnych zmian szukać. Pozostaje zadać tylko pytanie- jakie szanse mają autorzy projektów miejskich w głosowaniu, skoro przyjdzie im się zmierzyć z machiną mobilizacyjną szkół? Te zaś mają nie tylko środki finansowe na promocje swoich projektów jak również możliwości odpowiedniego zachęcania do głosowania rodziców uczniów.
Głosami mieszkańców, spośród 100 projektów, które poddane zostały pod głosowanie, wybranych zostało do wykonania 20 zadań, w tym 10 małych projektów. Łączny szacunkowy koszt wybranych do realizacji zadań wynosi 2 517 000 złotych.
W tegorocznym głosowaniu udział wzięło 15 690 osób (w ubiegłym roku 3 214 osób), w tym 9398 kobiet i 6292 mężczyzn. W okręgach oddanych zostało łącznie 10 144 głosów. Na zadania ogólnomiejskie zagłosowało natomiast 13 424 elblążan. W tym roku po raz pierwszy w głosowaniu mogły wziąć osoby, które ukończyły 16 rok życia. Z tego prawa skorzystało 215 osób – w tym 126 17-latków i 89 16 – latków. Po raz pierwszy także mieszkańcy mogli głosować w mobilnych punktach BO w największych centrach handlowych Elbląga.
– Chciałbym podziękować wszystkim elblążanom, którzy aktywnie włączyli się w tworzenie Budżetu Obywatelskiego na rok 2018, zarówno tym którzy składali wnioski, jak i tym którzy wzięli udział w głosowaniu. Cieszę się, że tak wielu mieszkańców wykazuje zainteresowanie sprawami miasta. Budżet Obywatelski to narzędzie, dzięki któremu sami decydujemy o tym, co jest najważniejsze do wykonania w najbliższej okolicy. Tegoroczna edycja udowodniła, że elblążanie chcą brać udział w zmienianiu swego otoczenia i poprawie jakości życia – mówi prezydent Witold Wróblewski.
Zobacz jak głosowali mieszkańcy
Inicjatywy Ogólnomiejskie
Okręg 1
Okręg 2
Okręg 3
Okręg 4
Okręg 5
0 komentarzy