Prace przy “Bursztynowym Porcie” trwają. W przyszłym roku nabiorą rozpędu

Jak informuje Wojciech Ławrynowicz ze spółdzielni socjalnej „Wehikuł Czasu”, która przygotowuje projekt Bursztynowy Port, bardziej zaawansowane prace mają ruszyć w przyszłym roku. Jest więc szansa, że w naszym mieście powstanie atrakcja turystyczna z prawdziwego zdarzenia.

Na razie na Wyspie Spichrzów, której część została wydzierżawiona przez Miasto dla spółdzielni Socjalnej „Wehikuł Czasu”, odbywają się prace porządkowe. Jak zapewnia lider organizacji – Wojciech Ławrynowicz, cały czas trwają też poszukiwania odpowiedniego wniosku dla finansowania projektu ze środków unijnych.

– Nie we wszystkich konkursach możemy jednak wystartować z powodów formalnych. W jednym nie przyjmują wniosków spółdzielni socjalnych, w drugim okazało się, że nie możemy wystartować, bo rozpoczęliśmy już projekt. Będziemy jednak aplikowali w kolejnym konkursie z programu Polska Wschodnia, do którego ruszył właśnie nabór wniosków – informuje Wojciech Ławrynowicz.

Ławrynowicz dodaje, że spółdzielnia utworzyła konsorcjum z partnerem biznesowym.

– Na razie na Wyspie Spichrzów prowadzimy drobne prace porządkowe i naprawcze – mówi Wojciech Ławrynowicz. – W przyszłym roku jednak nasze działania mocno ruszą do przodu.

Elbląscy urzędnicy zapewniają, że na bieżąco monitorują postępy przy przygotowaniu inwestycji „Bursztynowy Port”. Na razie powodów do niepokoju nie ma, choć czasu jest mało.

Kiedy spółdzielnia socjalna „Wehikuł Czasu” chciała wydzierżawić na okres 15 lat teren na Wyspie Spichrzów pod budowę repliki wikińskiej osady „Bursztynowy Port”, radni zastanawiali się, czy wydać na to zgodę. Najpierw, na sesji radni zdjęli z porządku obrad projekt uchwały w tej sprawie. Później spotykali się z Wojciechem Ławrynowiczem podczas posiedzeń komisji. Tam, właśnie radni PiS, zdecydowali o skróceniu okresu dzierżawy, do dwóch lat, co już stanowiło spore wyzwanie dla pomysłodawców projektu.

O tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/radni-ucieli-rok-bursztynowy-port-ma-powstac-w-ciagu-dwoch-lat/

W końcu radni w marcu 2016 r. wyrazili zgodę na dzierżawę terenu dla „Wehikułu Czasu”. Skrócili jednak okres na rozpoczęcie inwestycji z trzech do dwóch lat. Jednak stosowną umowę zawarto dopiero…w październiku ubiegłego roku.

Wcześniej omyłkowo podaliśmy informację o pozyskaniu przez spółdzielnię socjalną “Wehikuł Czasu” oraz partnera biznesowego kwoty 14 mln zł. Co jak się okazuje jest nieprawdą. Konsorcjum stara się o pozyskanie różnych dofinansowań, jednak na razie o takiej kwocie nie ma mowy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register