Były prezes Lotosu zatrzymany przez CBA. Miał doradzać również w Elblągu
Cztery osoby zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Lotos S.A. W tym były prezes gdańskiej rafinerii Paweł O. – czytamy w komunikacie Wydział Komunikacji Społecznej CBA.
Funkcjonariusze gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej Grupie Lotos S.A. Wśród zatrzymanych jest były Prezes Zarządu Lotos S.A. i były prokurent, pełniący także funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Strategii i Relacji Międzynarodowych w Lotos S.A., Szefowa Biura Obsługi Korporacyjnej i Administracji Lotos S.A. oraz przedsiębiorca.
Jak ustalono w trakcie prowadzonego postępowania przedstawiciele spółki podpisali fikcyjną umowę na usługi doradcze. Wszystko wskazuje na to, że umowa faktycznie służyła jedynie wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki.
Funkcjonariusze CBA przeszukują m.in. miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej zatrzymanych osób. Po zakończeniu tych czynności zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszą zarzuty.
Paweł O. oraz związki z Elblągiem
Były prezes Lotos S.A. Paweł O. miał również bliskie związki z władzami samorządowymi Elbląga. Te trwały jeszcze za czasów prezydenta Henryka Słoniny i Grzegorza Nowaczyka. Podobne łączyły zatrzymanego przez CBA Pawła O. z obecnym prezydentem Witoldem Wróblewskim.
Przypomnijmy, że Paweł O. znalazł się nawet w honorowym komitecie wspierającym kandydaturę Witolda Wróblewskiego. Były prezes Lotosu miał być również zaangażowany w działania na rzecz modernizacji infrastruktury ciepłowniczej w elbląskim EPEC oraz inne miejskie projekty.
Paweł O., były prezes Lotosu, jest obecnie szefem i współudziałowcem gdańskiej spółki Most Advanced Power Unit, która powstała w październiku 2017 roku i działa w branży energetycznej. W kwietniu 2018 r. odwiedził Elbląg.
– Jestem tutaj, bo jestem z Elbląga, to chyba państwo wiecie – mówił dziennikarzom na konferencji prasowej (źródło informacji: portel.pl). – Żeby się nie nudzić, zająłem się mikrogeneracją (rozproszonym wytwarzaniem energii – red.) i trochę mam zamiar w tym popracować. Z tym wiążą się również kompetencje w zakresie pozyskiwania różnego rodzaju środków zewnętrznych z Unii Europejskiej, więc będziemy działać, by fundusze norweskie pozytywnie wpłynęły na Elbląg. Mamy też koncepcję, by w tym samym programie z funduszy norweskich pomagać samorządowi w uzyskaniu środków na zagospodarowanie nabrzeży rzeki Elbląg w związku z przekopem Mierzei Wiślanej. Elbląg powinien być miastem handlowo-turystycznym z wykorzystaniem szlaków wodnych, samowystarczalnym energetycznie, z zieloną energią i czystym powietrzem. Czasy przemysłowego Elbląga już raczej nie powrócą.
Czy zaangażowanie Pawła O. w elbląskie sprawy może skutkować badaniem tych związków przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w naszym mieście? W tej sprawie wysłaliśmy zapytanie do CBA.
1 komentarz
Marek elblaski
4 lutego 2019 at 13:04Jeszcze wróbla zaobrączkują?