Cena prądu – jak ją obniżyć?

Ceny prądu nieustannie rosną i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja w najbliższym czasie miała ulec zmianie. W ostatnich kilku miesiącach wszyscy dostawcy złożyli w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o umożliwienie im przeprowadzenia podwyżek. Z tą sytuacją niewiele można zrobić, jednak nadal masz wpływ na wysokość rachunków poprzez korektę codziennych nawyków. Jakie działania warto podjąć, aby cena prądu na fakturze zmieniła się na niższą lub przynajmniej nie wzrosła?

1. Wpłyń na pracę urządzeń domowych oszczędzając energię elektryczną

2. Cena prądu a taryfa

3. Zmień sprzedawcę

Oczywiście, pewną opcją jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jednak zmieniając swoją codzienność sprawisz, że rosnąca cena prądu nie dotknie cię tak bardzo.

Wpłyń na pracę urządzeń domowych oszczędzając energię elektryczną

W pierwszej kolejności zweryfikuj zużycie energii elektrycznej w swoim gospodarstwie domowym. Można na nie wpłynąć, modyfikując swoje przyzwyczajenia i rozsądnie wybierając wyposażenie pomieszczeń. Co możesz zrobić już dziś?

  • Gdy tylko nadarzy się okazja, wymień sprzęt na bardziej energooszczędny.
  • Wyłączaj sprzęty na noc, rezygnując także z trybu czuwania.
  • Nie gotuj więcej wody w czajniku elektrycznym niż jest to konieczne – to urządzenie znacząco podnosi zużycie prądu w przypadku wielu gospodarstw domowych.
  • Korzystaj z żarówek energooszczędnych.
  • Nie zapalaj lamp niepotrzebnie.

Takie proste czynności mogą wydawać się mało znaczące, jednak mają wpływ na zużycie energii elektrycznej, a tym samym figurujące na fakturze kwoty.

Cena prądu a taryfa

Sposobem na obniżenie ceny prądu może być również zmiana taryfy, zgodnie z którą dystrybutorzy energii naliczają opłaty. W zależności od konkretnej oferty na dostarczenie energii elektrycznej, w Polsce możesz skorzystać z:

  • taryfy jednostrefowej – w której ceny energii przez całą dobę naliczane są zgodnie z tym samym taryfikatorem,
  • taryfy dwustrefowej – cena energii jest niższa w godzinach wieczornych i nocnych, na przykład pomiędzy 23 a 6 rano, oraz w weekendy.

Różnicując cenę prądu pod kątem pory dnia, możesz znacząco obniżyć koszty oświetlenia czy ogrzewania swojego domu. Wykorzystaj korzystniejsze ceny energii elektrycznej, programując kocioł grzewczy czy nastawiając pralkę o konkretnych porach.

Zmień sprzedawcę

Od lipca 2007 roku każdy klient ma możliwość wyboru sprzedawcy energii oraz dokonania jego zmiany. Obligatoryjny jest tylko dystrybutor, gdyż zwykle jest także właścicielem sieci. Sprzedawca często proponuje natomiast korzystniejsze warunki.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register