Chcieli oszukać starszą elblążankę. Pomógł…pracownik kantoru!

83-letnia mieszkanka Elbląga omal nie padła ofiarą oszustów posługujących się metodą „na policjanta”. Czujny okazał się pracownik kantoru, w którym kobieta chciała zrobić przelew na konto.

Pracownik wziął od kobiety telefon z oszustem na linii i po krótkiej rozmowie rozłączył się. „To żaden policjant tylko jakiś przebieraniec” powiedział do kobiety i oddał jej telefon. Kobieta miała zamiar wpłacić na nieznane konto kwotę 20 tysięcy złotych.

Całe zdarzenie swój początek miało wczoraj od telefonu do 83-latki. Najpierw skontaktował się z nią mężczyzna, który znał jej dane i adres a następnie odebrała drugi telefon. Wtedy inny mężczyzna podał się za policjanta i standardowo opowiedział o akcji wymierzonej w oszustów.

Powiedział też, że oszuści chcą pobrać na jej konto pożyczkę i w celu ochrony swoich oszczędności polecił kobiecie wypłacenie wszystkich oszczędności i przelanie ich na podane konto w… Berlinie. Mężczyzna utrzymywał stałe połączenie z 83-latką.

Kobieta podjęła z banku 20 tysięcy złotych, ale z uwagi na brak pełnych danych nie mogła w banku zrealizować przelewu. Z banku skierowano ją więc do jednego z kantorów. Tam pracownik szybko zorientował się o co chodzi. Poprosił o telefon, który kobieta trzymała w ręce. Po krótkiej rozmowie… rozłączył się.

– To żaden policjant tylko jakiś przebieraniec – powiedział do kobiety i oddał jej telefon – nie będziemy robić żadnego przelewu. Niech się pani zgłosi na policję.

Oszust jednak nie odpuścił i dzwonił jeszcze raz tym razem do kantoru. Wtedy zapewniał, że jest z rodziny kobiety i potrzebuje pieniędzy. Celu i tym razem nie osiągnął. Kobieta zgłosiła sprawę na policję. Dzięki czujności pracownika kantoru ochroniła swoje pieniądze.

Pamiętajmy!

Policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, właścicieli firm, instytucji finansowych i nie proponują udziału w prowadzonych przez siebie działaniach

Funkcjonariusze nigdy nie odbierają pieniędzy, a także nie proszą o ich przekazywanie osobom obcym czy przelewanie na konta bankowe.

W każdym przypadku, gdy mamy podejrzenia co do uczciwości i intencji osoby, która do nas dzwoni, należy zachować ostrożność, a w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z policją pod numerem 112 lub 997.

podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register