Chmura dymu nie była toksyczna. Podsumowanie pożaru w Gronowie Górnym

Chmura dymu powstałego w wyniku pożaru składowiska tworzyw sztucznych w Gronowie Górnym nie była toksyczna – ustalił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Pracę przy pożarze zakończyli strażacy, a rozpoczęli policjanci i prokuratura. Pociągi wróciły na tory.

Na antenie Radia Olsztyn podsumowano efekty pożaru składowiska odpadów. W Gronowie Górnym koło Elbląga paliły się odpady na placu należącym do firmy ML Polyolefins. To materiał służący do produkcji granulatu PP.

Pierwsze zgłoszenie straż pożarna otrzymała około godziny 2 w nocy w nocy ze środy na czwartek (18 listopada).

Głównym zadaniem ratowników była ochrona pobliskiej hali produkcyjnej. Udało im się nie dopuścić do przemieszczenia się ognia w tym kierunku. Łącznie na miejscu pracowało 18 jednostek Państwowej Straży Pożarnej i 55 strażaków PSP. Byli oni wspierani przez 14 jednostek OSP i 67 druhów. W trakcie akcji nastąpiła podmiana ratowników. Wszystkie zastępy straży pożarnej zakończyły już działania.

Był to bardzo duży i specyficzny pożar. Materiały przeznaczone do produkcji topiły się. Tworzyły zewnętrzną skorupę, pod którą nadal znajdował się ogień. Musieliśmy użyć ciężkiego sprzętu i bardzo dużą ilość środka gaśniczego. Konieczne było rozkuwanie zewnętrznej warstwy stopionego tworzywa. Dopiero wtedy można było skutecznie prowadzić działania gaśnicze – powiedział Radiu Olsztyn bryg. Krzysztof Karolkiewicz z Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.

Na miejscu szacowane są straty tego zdarzenia. Przygotowujemy się też do wykonania oględzin wraz z biegłym z zakresu pożarnictwa – powiedział nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Pierwsze materiały zebrane przez policję trafiły już do prokuratury. Potwierdza to prokurator Sławomir Karmowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Elblągu. Na ich podstawie Prokurator Rejonowy rozpocznie śledztwo w tej sprawie. Będzie prowadzone w kierunku zaistnienia zdarzenia mającego postać pożaru, które zagrażało mieniu wielkich rozmiarów.

W praktyce oznacza to, że prokuratura ma ustalić dokładne przyczyny powstania pożaru.

W związku z pożarem składowiska działania podjął też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Najpierw, na prośbę straży pożarnej, inspektorzy zbadali, czy chmura wydobywającego się dymu jest toksyczna.

Wykorzystano tutaj urządzenia RAPIDplus. Nie stwierdzono obecności niebezpiecznych substancji chemicznych występujących w bazie danych urządzenia pomiarowego RAPIDplus, tym samym nie potwierdzono zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi – powiedziała Radiu Olsztyn Urszula Szymańska, rzecznik prasowy WIOŚ.

Oprócz tego, na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olszynie elbląska pracownia Centralnego Laboratorium Badawczego pobrała próby wód. Wyników tych badań jeszcze nie ma.

Trwa także kontrola administracyjna, którą również prowadzą inspektorzy WIOŚ. Sprawdzą, czy w zakładzie przestrzegano procedur przepisów ochrony środowiska. Jak na razie ustalono, że plac magazynowy, którym przedsiębiorstwo ML dysponuje w Gronowie Górnym – ma powierzchnię około 7 tysięcy metrów kwadratowych i jest podzielony na sektory. Składowano tam około tony odpadów pochodzących z drukarni. Głównie to tworzywa sztuczne polipropylenu i polietylenu.

Pożar uszkodził znajdujące się w pobliżu tory kolejowe. Ruch pociągów na trasie Elbląg-Bogaczewo został już przywrócony.

Dwa pociągi sieciowe zakończyły wymianę sieci trakcyjnej nad jednym torem około godziny 5 rano. Służby techniczne pracowały całą noc. Wymieniono 200 metrów sieci uszkodzonej przez pożar obok linii kolejowej pod Elblągiem – poinformował Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Możliwe jest już kursowanie pociągów na odcinku Elbląg-Bogaczewo. Pociągi dalekobieżne PKP Intercity, na trasie łączącej Olsztyn z Trójmiastem, ponownie jadą przez Elbląg.

Teraz ruch odbywa się po jednym torze, z ograniczeniem prędkości. Konieczna jest jeszcze wymiana wymiana drugiego toru, na odcinku około 60 metrów. Te prace rozpoczęły się rano. Następnie kolejarze wymienią około 300 metrów sieci trakcyjnej.

Rozkładowy ruch pociągów, bez opóźnień, powinien wrócić w najbliższy poniedziałek (22 listopada).

Swoje oświadczenie w sprawie pożaru wydała również firma ML Polyolefins.

“Dziś w nocy (18 listopada 2021) wybuchł pożar na terenie zakładu produkcyjnego recyklatów ML Sp. z o.o. w Gronowie Górnym. W tej chwili trwają dalsze czynności gaśnicze prowadzone przez jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na szczęście w wyniku pożaru nie ucierpiał żaden z pracowników zakładu, ani osoby biorące udział w akcji gaśniczej.

Przedsiębiorstwo ML Sp. z o.o. na bieżąco prowadzi ćwiczenia przeciwpożarowe (ostatnie miały miejsce w dniu 20 października br.), doskonaląc współpracę przeszkolonych pracowników zakładu z profesjonalnymi jednostkami Straży Pożarnej. Wierzymy, że dzięki konsekwentnie realizowanym szkoleniom udało się uniknąć najgorszego. Obecnie trwa wstępne szacowanie strat, które wykazało, że w trakcie zdarzenia spaleniu uległ magazyn tworzyw do produkcji. Dzięki akcji gaśniczej podjętej początkowo przez pracowników przedsiębiorstwa ML Sp. z o.o. i kontynuowanej przez jednostki Straży Pożarnej, infrastruktura produkcyjna nie uległa zniszczeniu.

Ustalenie przyczyny pożaru pozostaje w gestii właściwych służb, w związku z czym przedstawiciele ML Sp. z o.o., czekają na ostateczne ustalenia biegłych. Podobnie oszacowanie pełnego zakresu zniszczeń i strat nastąpi dopiero po zakończeniu wszelkich czynności na miejscu zdarzenia.

Przedsiębiorstwo w najbliższych dniach funkcjonować będzie w ograniczonym zakresie, reaktywując pracę poszczególnych działów. Obecnie magazyn, logistyka i działy handlowe funkcjonują bez ograniczeń, realizując bieżące transporty. Przedsiębiorstwo ML Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku od 2000 roku, działając w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym, zgodnie z regułami Europejskiego Zielonego Ładu. Produkcja wysokogatunkowych recyklatów tworzyw sztucznych wpisuje się w plany Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczące zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego. Kluczem do realizacji tych założeń jest rozwój przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem, stanowiących podstawę rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym”.

fot. Straż Pożarna Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register