Co daje dzieciom aktywne czytanie książek?

Czytanie książek zapewnia dzieciom wiele korzyści pod względem rozwojowym. Nie zawsze jednak najmłodsi lubią czytać, ponieważ czynność ta kojarzy im się z nudą i obowiązkiem. Trudno jest im przez dłuższy czas usiedzieć na miejscu i grzecznie zapoznawać się z treścią lektury. Aktywne czytanie to rozwiązanie!

Na szczęście czytanie książek może być dla dziecka całkowicie przyjemną czynnością, dostarczającą mnóstwa radości i pozwalającą miło spędzić czas. Wystarczy zachęcić je do aktywnego czytania. W tym celu wykorzystuje się książki, które łączą element edukacyjny z zabawą. Maluch może więc nie tylko poznawać otaczający go świat, lecz zarazem jest zachęcany do rysowania, malowania, zakreślania, kolorowania, rozwiązywania zadań, zagadek i rebusów, łączenie kropek, dostrzegania różnic na obrazkach itp.

Aktywne czytanie może się również odbywać w ruchu. Dziecko ma wówczas okazję połączyć czytanie z przewracaniem się, czołganiem, krzyczeniem, skakaniem, śpiewaniem czy nawet rzucaniem książką o ścianę czy podłogę. Jest to świetny sposób na wyzwolenie drzemiących w nim emocji i skutecznie rozładowanie stresu. Dzięki zachęcaniu swojej pociechy do aktywnego czytania, rodzic może wspierać jej rozwój ruchowy, intelektualny i emocjonalny. Lektura w połączeniu z zabawą pozwala szybciej przyswajać dziecku wiedzę zawartą w publikacjach. Młody człowiek doskonali również pamięć. umiejętność logicznego myślenia i koncentracji, a także ma miejsce pobudzanie jego wyobraźni oraz kreatywności.

Szukasz książek dla dzieci? Odwiedź: https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html

Czytaj książki wspólnie z maluchem

Aktywne czytanie stanowi również świetny sposób na to, aby budować ze swoją pociechą bliską relację, opartą na zaufaniu, przyjaźni, szczerości, odpowiedzialności, empatii i wzajemnym poszanowaniu. Warto, aby w trakcie lektury rodzic zadawał swojemu dziecku różne pytania i pozwolił się wypowiedzieć. Może przykładowo zapytać, czy jego zdaniem ilustracje zamieszczone w książeczce pasują do treści. Jest to również okazja ku temu, aby porozmawiać z maluchem na temat przekazywanych w książce uniwersalnych wartości i morałów, a także przeżywanych przez bohaterów uczuć.

Zobacz też:

Jak mówić żeby maluchy nas słuchały – https://tantis.pl/jak-mowic-zeby-maluchy-nas-p730372.html

Dzięki aktywnemu czytaniu dziecko lepiej zrozumie siebie i swoje potrzeby. Rozwinie w sobie empatię i troskę o słabszych, lepiej pozna świat i rozbudzi w sobie pasję. Będzie również chętniej sięgało po lektury w przyszłości, poszerzy zakres słownictwa i znajdzie mnóstwo inspirujących pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Za sprawą regularnego czytania lepiej poradzi sobie w szkole, a także znajdzie odpowiedź na nurtujące je pytania.

Artykuł powstał we współpracy z tanis.pl

1 komentarz

  • Renata Reply

    12 września 2019 at 14:39

    Czytanie książek daje bardzo dużo. Moja Ania miała z tym strasznie duże problemy, więc zapisałam ją na zajęcia z szybkiego czytania do akademii edukacji edu w stolicy. Teraz lektury pochłania bez problemu i sama z chęcią sięga po książki. Zauważyłam też, że dzięki temu skończyły się jej problemy z ortografią.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register