Co dalej z inwestycjami na Targowisku i w Parku Dolinka?

Zapowiadane w tym roku inwestycje – modernizacja Targowiska Miejskiego oraz renowacja Parku Dolinka nie dochodzą jednak do skutku. Dlaczego tak się dzieje? O to pytali radni miejscy.

Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu br. prezydent Witold Wróblewski złożył wniosek o unijne wsparcie projektu  pn. „Przebudowa targowiska miejskiego przy ul. Płk. Dąbka w Elblągu”. Otrzymanie dofinansowania możliwe jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, w ramach działania przeznaczonego dla miast do 200 000 mieszkańców: „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”.

Projekt renowacji Targowiska Miejskiego zakłada rozbiórkę obecnych i budowę nowych 12 pawilonów handlowych o łącznej powierzchni 287,2 m2, budowę 100 stoisk handlowych zadaszonych (wiaty ze stołami handlowymi) o łącznej powierzchni: 682,5 m2, budowę 4 stoisk handlowych niezadaszonych o łącznej powierzchni: 78,67 m2, budowę ciągów pieszych i pieszo-jezdnych oraz odwodnienie i oświetlenie terenu targowiska objętego projektem.

Tymczasem na Targowisku Miejskim nic się nadal nie zmienia.

– W budżecie na rok bieżący przeznaczyliśmy kwotę jednego miliona sześciuset tysięcy złotych na modernizację Targowiska Miejskiego zlokalizowanego przy ul. Płk. Dąbka. Pierwsza połowa tego roku obfitowała w doniesienia o zakończeniu prac projektowych oraz o wystąpieniu z wnioskiem o wsparcie tej inwestycji z funduszy unijnych. Jak do tej pory nie widać aby rozpoczęły się jakiekolwiek prace w tym obszarze – mówiła na ostatniej sesji Rady Miasta radna Maria Kosecka. – Proszę o informacje kiedy planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych jak również z jakim skutkiem zakończone zostały starania o zewnętrzne finansowanie.

Również ucichły informacje na temat planowanej modernizacji Parku Dolinka, która miała się odbywać wspólnie z partnerem z Obwodu Kaliningradzkiego. Kilka miesięcy temu, w Urzędzie Miejskim odbyło się pierwsze spotkanie grup roboczych z Elbląga i Kaliningradu, które przygotowują wspólny projekt do unijnego programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Efektem realizacji tego projektu ma być rewitalizacja i dostosowanie do potrzeb mieszkańców dwóch miejskich parków – Parku Dolinka w Elblągu oraz Parku Maxa Aschmanna w Kaliningradzie.

Tymczasem jednak politycy opozycyjni alarmują, że są poważnie opóźnienia w realizacji programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Nadal nie ruszył planowany na trzeci kwartał tego roku nabór wniosków.

Taką sytuacją również niepokoją się radni miejscy, którzy pytali o to na posiedzeniu jednej z komisji. Radny Antoni Czyżyk wręcz sugerował, że na takie informacje czeka wielu elbląskich przedsiębiorców, którzy mają również swoich partnerów w Rosji i chcą wspólnie prowadzić inwestycje.

– W tej chwili po raz kolejny przesunięto termin rozpoczęcia naboru na początek przyszłego roku. Też mamy obawy czy ten program ruszy. Mam informacje od dyrektor departamentu polityki regionalnej urzędu marszałkowskiego, że program jest zagrożony – informowała Justyna Kowalczyk, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju UM w Elblągu.

Jak się okazuje nadal strony rządowe – Polski i Rosji nie podpisały stosownych umów, które gwarantowałyby rozpoczęcie procesu finansowania projektów ze środków Unii Europejskiej. Prawo unijne wymaga, aby takie umowy zostały podpisane do końca tego roku przez przedstawicieli obu krajów. Co jeśli tak się nie stanie? Wówczas znaczna część zakładanej w projekcie kwoty może przepaść. To zaś może oznaczać, że Elbląg nie będzie miał środków finansowych na samodzielną modernizację Parku Dolinka.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register