Co kierowcy robią z telefonami komórkowymi w czasie jazdy?

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to nie tylko wybieranie rozmów, czy pisanie  SMS-ów. Zdarza się, że kierowcy podczas jazdy wyszukują i odtwarzają nagrania wideo lub sprawdzają, czy w danej chwili nie przyszła nowa wiadomość.

Policjanci ruchu drogowego w całej Polsce prowadzili wczoraj działania „Telefony”. W ich trakcie sprawdzali, czy kierowcy stosują się do obowiązujących przepisów i nie korzystają z telefonów podczas jazdy autem. Na Warmii i Mazurach skontrolowano ponad 970 pojazdów. 85 kierowców korzystało podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Wczoraj  na drogach naszego regionu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania „Telefon”. Podczas jednego dnia działań skontrolowali ponad 970 pojazdów, ujawnili 85 przypadków korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. 73 kierowców zostało ukaranych mandatem, 11 pouczono, policjanci skierowali także jeden wniosek o ukaranie do sądu. Aby wyeliminować kierujących popełniających wykroczenia iławscy policjanci podczas działań korzystali z Ambulansu Monitoringu Wizyjnego. Wyposażenie tego auta w nowoczesny sprzęt komputerowy, radiowy i kamery umożliwia dokładne monitorowanie ruchu i rejestrowanie tego, co dzieje się dookoła, w tym także wykroczeń popełnianych przez uczestników ruchu drogowego, stwarzających bezpośrednie i realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.

Zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Niestosowanie się do tego przepisu zagrożone jest karą grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to nie tylko wybieranie rozmów, czy pisanie  SMS-ów. Zdarza się, że kierowcy podczas jazdy wyszukują i odtwarzają nagrania wideo lub sprawdzają, czy w danej chwili nie przyszła nowa wiadomość. Takie  sytuacje stwarzają duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bo  kierowca zajęty swoją „komórką”  ma rozproszoną uwagę i dużo trudniej jest mu np. zmieniać biegi i skupić się na drodze.

Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, warto posłużyć się liczbami. Wybieranie numeru telefonu zajmuje około 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania.

Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę.  Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon, droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką  odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

KWP Olsztyn

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register