Co kryje schron przy ul. Sadowej? /FILM/

W naszym mieście pozostało jeszcze wiele „pamiątek” po czasach II wojny światowej. Są nimi również bunkry, a raczej schrony. Do jednego z nich, znajdującego się przy ul. Sadowej zajrzał jeden z mieszkańców miasta.

W serwisie youtube.pl jeden z elblążan zamieścił film ze schronu przy ul. Sadowej. Widać, że wejście do tego obiektu nie jest zabezpieczone i każdy łatwo może tam zajrzeć. Budynek jest dość rozległy.

Takich pamiątek po czasach ostatniej wojny światowej jest w naszym mieście sporo. Również pod ziemią. Podczas budowy wiaduktu robotnicy odsłonili system schronów, który niestety został rozebrany,

Pozostałości bunkra odsłonili budowlańcy, którzy pracowali przy budowie wiaduktu na Zatorze. O znalezisku poinformowali członkowie elbląskiego Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Denar”. Wiele wskazuje na to, że kompleks ten zostanie po prostu rozebrany.

– W związku z przebudową ulicy Lotniczej i przygotowaniem do przerzucenia wiaduktu na Zatorze odkryte zostały schrony, a raczej część. Obawiam się, że szykują się do ich wyburzenia więc ostatnia szansa na ich obejrzenie – napisał jeden z członków stowarzyszenia.

Wiadomo, że podobne miejsca znajdują się naprzeciwko parku Kajki, niedaleko lotniska, w okolicach stacji Elbląg Zdrój czy na Gęsiej Górze.

Schron przy ul. Sadowej jest rozległy i stanowi zagadkę ponieważ tak naprawdę niewiele o nim wiadomo. Jeszcze kilka lat temu wejście było zabezpieczone. Teraz jest inaczej i praktycznie każdy może tam wejść.

Fot. Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „Denar”.

 

1 komentarz

  • gru Reply

    15 listopada 2018 at 19:16

    Na Sadowej chyba był cmentarz ewangelicki. Jak sobie przypominam cmentarz żydowski znajdował się na rogu ulic Brzeska Browarna

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register