Co pyli w czerwcu? Co nas alergizuje?

Co pyli w czerwcu? Między innymi szczaw, babka i komosa. Jak jednak wynika z danych Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, w czerwcu uczuleniowcom w całej Polsce najbardziej dokuczają pyłki traw i pokrzywy, ponieważ ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie przez cały miesiąc.

W czerwcu pylą zarodniki grzybów mikroskopowych, szczaw, babka i komosa. Jednak w tym okresie najczęstszą przyczyną uczuleń są pyłki traw i pokrzywy, ponieważ praktycznie w całej Polsce ich stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie przez 30 dni bez wyjątku. Czerwiec to miesiąc, w którym kwitnie czarny bez, dlatego uczuleni na jego pyłki również powinni zacząć uważnie śledzić kalendarz pylenia. Czerwiec to trudny okres również dla uczulonych na zarodniki grzybów mikroskopowych, ponieważ wówczas ich stężenie w powietrzu gwałtownie wzrasta.

Szczyt pylenia traw i pokrzywy w czerwcu

Ważna informacja dla uczulonych na PYŁKI TRAW i POKRZYWY! W czerwcu przypada apogeum pylenia tych roślin. Na pyłki traw, które są najczęstszą przyczyną sezonowych dolegliwości alergicznych w Polsce, powinni uważać wszyscy uczuleni, ponieważ w tym miesiącu  ich stężenie w powietrzu będzie bardzo wysokie prawie w całym kraju. Ponadto objawy alergii będą potęgowane przez alergeny pyłku kwitnącego właśnie żyta (które także jest trawą, tyle że uprawną). W związku z tym uczuleni na pyłki traw powinni omijać kwitnące pola i łąki, zwłaszcza od godz. 5 do 8 oraz między godz. 17 a 19, ponieważ wówczas obserwuje się dwukrotne zwyżki stężenia tych alergenów w powietrzu. W czerwcu najbezpieczniejszym miejscem dla alergików będzie morska plaża, gdzie wiatr wiejący od strony morza przynosi wolne od pyłku powietrze. Na spacer można się wybrać także w wyższe partie gór (powyżej 600 m n.p.m), gdzie stężenie pyłku traw jest jeszcze niskie. Podobne zalecenia dotyczą uczulonych na pokrzywę, którzy dodatkowo powinni omijać wilgotne lasy. Na szczęście tych jest znacznie mniej, ponieważ pokrzywa rzadko jest przyczyną alergii.

Osoby uczulone na pyłki powinny pamiętać o okularach przeciwsłonecznych (najlepiej z szerokimi zausznikami przy szkłach), które ochronią oczy przed wtargnięciem alergenów, a także o nakryciu głowy, które zabezpieczy przez wnoszeniem do domu pyłków znajdujących się na włosach.

Co pyli w czerwcu? Żyto

Żyto kwitnie w maju i przez pierwsze 10 dni czerwca, jednak objawy uczulenia z różnym natężeniem mogą pojawiać się nawet do końca lipca. W związku z tym osoby z alergią wziewną na to zboże powinny omijać kwitnące pola przez najbliższe dwa miesiące. Warto wiedzieć, że u osoby uczulonej na pyłki żyta może wystąpić reakcja alergiczna w postaci bólu brzucha, biegunki czy wymiotów po spożyciu ziaren innych zbóż.

Co pyli w czerwcu? Czarny bez

Czarny bez kwitnie od maja do czerwca i w tym ostatnim miesiącu pyli najsilniej, zwłaszcza przez pierwsze dwadzieścia dni.

Co pyli w czerwcu? Babka

Babka kwitnie od kwietnia do września i przez cały ten okres najmniej dokucza alergikom z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski, ponieważ tam przez całą wiosnę i lato stężenie jej pyłków w powietrzu jest niskie. W pozostałych częściach kraju nieznaczny wzrost stężenia pyłków babki zwyczajnej przypada już na koniec maja i podwyższony utrzymuje się przez cały czerwiec, aż do przełomu sierpnia i września.

Warto wiedzieć, że w Polsce występują 3 gatunki babki. Dwa gatunki kwitną w maju i czerwcu, a jeden w lipcu. Jednak stężenia jej pyłku w Polsce nigdy nie osiągają wysokich wartości.

Co pyli w czerwcu? Szczaw

Szczaw kwitnie od maja do czerwca i przez cały ten okres jednakowo dokucza wszystkim alergikom. W tym ostatnim miesiącu stężenie jego pyłków w powietrzu jest średnie.

Co pyli w czerwcu? Komosa

W czerwcu stężenie pyłków komosy w przeważającej części kraju jest bardzo niskie. W najlepszej sytuacji są alergicy z centralnej i południowej części kraju, którzy w ogóle nie odczują jej działania, gdyż w tych rejonach komosa w czerwcu nie pyli.

Co pyli w czerwcu? Zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych) z rodzaju Cladosporium i Alternaria

Stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium wzrasta gwałtownie już w ostatniej dekadzie maja i jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września.

Zła wiadomość także dla uczulonych na zarodniki grzybów rodzaju Alternaria – ostatnia dekada czerwca rozpoczyna kilkumiesięczne, agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce. Intensywność ich pylenia osłabnie dopiero w drugiej dekadzie września.

http://www.poradnikzdrowie.pl, foto:pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register