Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Zakup własnego mieszkania lub budowa domu to bardzo duże wydatki, które niewiele osób może sfinansować z własnych środków. Często jedyną możliwością zdobycia swojego lokum jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Sprawdź, jakie są plusy takiego rozwiązania i na co trzeba uważać!

Kredyt hipoteczny jest w ostatnim czasie niezwykle popularnym produktem finansowym. Ze względu na wysokie ceny mieszkań i domów niewiele osób może sobie dziś pozwolić na taki zakup, dlatego chętnie wykorzystywane są różne formy kredytowania. Jednak oferty banków mogą się znacząco różnić, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się warunkom umowy i realistycznie spojrzeć na swoją sytuację finansową. Na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Znajdź ofertę kredytu hipotecznego dostosowaną do własnych potrzeb

Ze względu na dużą popularność takiego rozwiązania, banki proponują obecnie wiele rodzajów kredytów hipotecznych, które mogą różnić się w bardzo istotnych aspektach. Dlatego warto porównać dostępne na rynku oferty. Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie oraz całkowite koszty kredytu, jednak inne kwestie nie są bez znaczenia.

Czy samotna matka dostanie kredyt na mieszkanie? Analiza możliwości kredytowych

Możliwość zarządzania kredytem hipotecznym

Trzeba brać pod uwagę fakt, że kredyt hipoteczny zwykle bierze się na dekady. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest elastyczność umowy i możliwość dostosowania warunków kredytu do różnych sytuacji życiowych. Trzeba sprawdzić, jakie możliwości daje bank w przypadku np. utraty pracy, czy poważnego pogorszenia stanu zdrowia. Istotna jest też możliwość wcześniejszej spłaty – często wiąże się ona z dodatkowymi kosztami, co także warto mieć na uwadze. 

Przed podpisaniem umowy trzeba też sprawdzić, jak dany bank podchodzi do kwestii związanych z renegocjacją warunków i restrukturyzacji kredytu. Przy tak długim okresie spłaty istnieje przecież spore ryzyko zmiany wysokości dochodów, kosztów życia, czy innych czynników.

Warunki ubezpieczenia kredytu hipotecznego

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając ofertę kredytu hipotecznego, są kwestie ubezpieczeniowe. Najczęściej bank wymaga wykupienia polisy ubezpieczeniowej, która jest doliczona do rat kredytu. Należy jednak pamiętać, że jej beneficjentem jest bank i to on otrzyma rekompensatę finansową w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia nieruchomości. W podobny sposób działa ubezpieczenie na życie kredytobiorcy.

Dlatego, aby zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych, warto zastanowić się nad dodatkowym, prywatnym ubezpieczeniem, które może w pewnym stopniu zasilić budżet w przypadku różnych zdarzeń losowych.

Racjonalne decyzje finansowe

Decydując się na kredyt hipoteczny, warto rzetelnie ocenić swoje możliwości finansowe. Prognozowanie zarobków na najbliższe 20-30 lat może być trudne, dlatego trzeba podejść do niego w sposób realistyczny. Zbyt duże obciążenie może być w przyszłości sporym problemem, dlatego lepiej zostawić w swoim budżecie pewien zapas.

Przyjmuje się, że rata nie powinna stanowić więcej niż około 30-40% przychodów, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna, a sytuacja finansowa może się zmienić np. w wyniku powiększenia rodziny czy pogorszenia stanu zdrowia. Warto też pamiętać, że rata kredytu ze zmiennym oprocentowaniem może wzrosnąć.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register