Czołg i pomnik bezpieczne. Nie zostaną usunięte

Wojewoda warmińsko-mazurski oraz elbląski magistrat doszli do porozumienia w sprawie tzw. dekomunizacji radzieckiego czołgu oraz pomnika z sowieckim symbolem. Oba obiekty zostaną zachowane. Przed zagładą uchroniło je wpisanie na listę eksponatów muzeum oraz sąsiedztwo cmentarza.

Taką informację przynosi trójmiejski dodatek Gazety Wyborczej. Oznacza to, że nie będzie usuwania z Elbląga ani pomnika czołgu, ani cokołu z czerwoną gwiazdą na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej.

Zapisom kontrowersyjnej ustawy dekomunizacyjnej podlegają nazwy ulic, a także pomniki, które Instytut Pamięci Narodowej zakwalifikował do rozbiórki.

Wszystko jednak wskazuje na to, że oba obiekty nie znikną z miejskiej przestrzeni. Urzędnicy z elbląskiego magistratu powołali się w tym przypadku na konkretne zapisy ustawy dekomunizacyjnej, które mówią, że obiekty muzealne oraz te, które znajdują się na terenie cmentarzy, nie podlegają dekomunizacji. Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej jest integralną częścią cmentarza żołnierzy radzieckich. Natomiast czołg T-34 został przekazany Muzeum Archeologiczno-Historycznemu, i od tej pory jest muzealnym eksponatem.

Dekomunizacja nie obejmuje z kolei pomników znajdujących się na cmentarzach oraz obiektów zabytkowych. To właśnie uratowało elbląskie obiekty, uznane przez służby wojewody za propagujące ustrój komunistyczny w Elblągu.

Więcej o tej sprawie pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/jest-decyzja-wojewody-z-elblaga-musi-zniknac-czolg-i-pomnik-wdziecznosci-armii-czerwonej/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register