Czy można stary dom uczynić energooszczędnym?

Dawniej zagadnienie minimalizowania zapotrzebowania na energię nie należało do najważniejszych spośród tych, którymi zaprzątali sobie głowy inwestorzy wznoszący obiekty mieszkalne. Zwłaszcza w czasach, gdy samo zdobywanie jakichkolwiek materiałów pozwalających ukończyć inwestycję stanowiło wyzwanie. Dziś jednak często mierzymy się z wynikającymi z tego problemami. Można im jednak z dużą skutecznością zaradzać.

Po co tyle grzać, jeśli można po prostu nie marnować ciepła?

Do elementów konstrukcji, przez które w największym stopniu ucieka uzyskane takim kosztem ciepło, należą dachy i stropy, także te nad pozbawionymi ogrzewania podpiwniczeniami, podłogi na gruncie i oczywiście ściany zewnętrze. To właśnie m.in. na nie kierowana jest główna uwaga właścicieli budynków. Wykonanie warstwy izolacyjnej ze styropianu to rozwiązanie powszechne i właściwe, można w tym miejscu jedynie zwrócić uwagę na możliwość zastosowania charakteryzującego się lepszymi parametrami styropianu szarego, a także na to, jak ważne jest ocieplenie dachu (możemy przez niego tracić nawet 30% ciepła) i stropu oraz podłogi w piwnicy.

Wokół nas już od dawna królują także nowoczesne okna, zwłaszcza z PCV. Wybierając je warto jednak pamiętać o tym, by spełniały odpowiednie parametry, tzn. miały jak najniższy współczynnik przenikania ciepła, a także by ich montażem nie zajmowali się ludzie pozbawieni odpowiednich umiejętności – uniknięcie powstania mostków cieplnych pozwoli w pełni korzystać z doskonałości danego wyrobu.

Źródłem wielu problemów i wysokich kosztów są stosowane w naszych domach urządzenia grzewcze. Nawet przestarzały, pozbawiony nowoczesnego sterowania kocioł na węgiel nie musi pochłaniać ogromnej jego ilości oraz mocno zanieczyszczać komina i powietrza – jeśli tylko będzie pracował w sposób, który pozwoli wykorzystywać jego możliwości. Przewymiarowany zaś, który nie osiąga optymalnej temperatury spalania, nigdy nie będzie działał efektywnie – kolejne niespalone dokładnie tony węgla, zamiast dawać nam ciepło, uciekają kominem. A tak niestety jest często, zupełnie jakbyśmy ignorowali fakt, że coraz powszechniej stosuje się docieplenia i nowe okna, ograniczające potrzeby energetyczne budynku. Duży zapas mocy kotła tego typu naprawdę nie jest potrzebny.

Możliwości są bardzo duże, ale zwykle jednak ograniczone

Każdy dom można uczynić znacznie tańszym w utrzymaniu ocieplając go, wymieniając stolarkę, instalując nowoczesny system wentylacyjny z odzyskiem ciepła, czy modernizując system grzewczy w oparciu o najnowsze technologie. Najlepiej jest jednak wówczas, gdy zagadnienie energooszczędności zostanie wzięte pod uwagę już przy jego projektowaniu. Duże znacznie ma bowiem każdy szczegół jego konstrukcji: zwarta, prosta (przez co łatwa do ocieplenia), uwzględniająca strony świata (nasłonecznienie) pozwala wykorzystać w pełni wszystkie możliwości. Przykładem doskonałego kompleksowego podejścia są budowane przez Osiedle Sielanka domy na sprzedaż w Mikołowie, gdzie w standardzie zastosowano wszystkie niezbędne rozwiązania techniczne. To doskonały przykład i inspiracja również dla indywidualnych inwestorów, którzy chcą skutecznie zadbać o niskie koszty utrzymania swoich domów. 

8 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register