Czy można wyleczyć astygmatyzm

Astygmatyzm to jedna z najpopularniejszych wad wzroku. Powszechnie uważa się, że może dotykać nawet 30 proc. populacji. Przez długi czas nie można jej było skutecznie leczyć, a jedynie korygować. Dzięki pojawieniu się technologii laserowej astygmatycy mają teraz szansę na normalne widzenie.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada, która sprawiała sporo kłopotów, zarówno osobom na nią cierpiącym, jak i okulistom. Wszystko przez jej nietypowość. W zdrowym oku, wpadające do niego światło, ogniskuje się na siatkówce. W oku krótkowidza światło skupia się przed siatkówką, a w oku z nadwzrocznością za siatkówką. Odległość tę określamy w dioptriach i dlatego osoby, które używają okularów, mówią, że noszą „plusy” lub „minusy”. U astygmatyków to bardziej skomplikowane, ponieważ w ich narządzie wzroku światło może ogniskować się inaczej w zależności od przekroju (poziomego, pionowego lub skośnego). Na przykład w przekroju pionowym światło skupia się dwie dioptrie za siatkówką, a w przekroju poziomym jedną dioptrię za nią.

Jak diagnozuje się astygmatyzm?

Dodatkowo astygmatyzm może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ często współistnieje z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Z pomocą przychodzi keratoskop – przyrząd, dzięki któremu okulista oceni zewnętrzny kształt rogówki. Bardziej precyzyjnym badaniem jest wideokeratografia komputerowa. Okuliści używają też oftalometru Jawala, aby zmierzyć krzywizny rogówki w dwóch przekrojach.

Jak leczy się astygmatyzm?

Astygmatyzm można korygować i leczyć dzięki kilku dostępnym metodom:

Szkład cylindryczne. Charakteryzują się one różną mocą załamywania promieni światła i są dobierane indywidualnie do wady pacjenta. Korygują wzrok dokładnie na tej płaszczyźnie, na której widzenie jest słabsze.

Soczewki toryczne. Ogniskują światło w różnych punktach, dzięki czemu korygują wadę wywołaną przez astygmatyzm, ale również nadwzroczność lub krótkowzroczność. Nowoczesne soczewki lepiej przepuszczają powietrze i nawilżają oko, są stabilniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu.

Zabieg laserowej korekcji wzroku. O ile szkła lub soczewki korygują widzenie, to nie wyeliminują astygmatyzmu na stałe. Jedyną efektywną metodą leczenia tej wady wzroku jest zabieg laserowy. Polega on na nacięciu rogówki i choć brzmi to dość drastycznie, jest bardzo bezpieczny dla pacjenta. Zaawansowana technologia używana przy tej metodzie umożliwia dużą precyzję działania, dzięki czemu zabieg trwa bardzo krótko. Nawet gdy gałka oczna się poruszy, laser automatycznie przerywa pracę, nie ma więc ryzyka przypadkowego nacięcia. Laserowa korekcja wzroku jest również bezbolesna, dzięki miejscowemu znieczuleniu, które podaje się pacjentowi w kroplach do oczu. Zabieg ten pozwala na wyeliminowanie astygmatyzmu do 6,0 dioptrii.

Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku konieczne będzie badanie kwalifikacyjne. Umożliwia ono wybór odpowiedniej dla danego pacjenta metody, jest ich bowiem kilka i powinny być dobrane przez lekarza do budowy oka oraz konkretnej wady.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://blikpol.pl/astygmatyzm-co-to-leczenie

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register