Czy na warszawskich drogach jest bezpiecznie? Zginęło 61 osób.Jest Raport!

Z opublikowanego raportu bezpieczeństwa ruchu drogowego za 2015 r wynika, że na warszawskiech drogach jest bezpieczniej. Sytuacja poprawia się. A co mówią dane statystyczne?

W 2015 roku odnotowano 962 wypadki, w których zginęło 61 osób a 1086 zostało rannych. W ciągu 10 lat liczy te spadły  prawie o połowę. Ubiegły rok był kolejnym, w którym obserwujemy poprawę bezpieczeństwa drogowego. Liczba wypadków spadła o 13% (zaś w porównaniu do 1990 roku o 64%). Mniej osób ginie na drogach – w 2015 roku było to 61 ofiar śmiertelnych (w 1990 roku ponad 300 osób). Bezpieczniej jest w 12 dzielnicach, gdzie spadła liczba wypadków.

Poprawić bezpieczeństwo pieszych

Nadal jednak liczba wypadków i ofiar jest bardzo wysoka. 78% wypadków powodują kierowcy samochodów. Najczęstsze przyczyny pozostają od lat bez zmian – to:

  • nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (18,7% przypadków),
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (14,9%),
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych (14,1%) oraz
  • nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (11%).

Najbardziej zagrożoną grupą użytkowników dróg są piesi. Ponad połowa ofiar śmiertelnych to wynik potrącenia pieszego. Sprawcami najczęściej są kierowcy (w 4 na 5 przypadków). Co niepokojące, 2/3 potrąceń miało miejsce na przejściu dla pieszych – czyli tam, gdzie pieszy powinien czuć się bezwzględnie bezpiecznie. 40% tych wypadków wydarzyło się przy działającej sygnalizacji świetlnej.

Poprawia się za to bezpieczeństwo rowerzystów. Mimo szybkiego wzrostu ruchu rowerowego liczba wypadków z udziałem rowerów w ciągu 2 lat spadła o 20%. Statystycznie zatem szansa na udział w wypadku jest wyraźnie mniejsza. W całym 2015 r. rowerzyści byli sprawcami 34 wypadków, czyli 3,5% ogółu. 3/4 wypadków z udziałem rowerów wydarzyły się z winy kierowcy.

Miasto inwestuje w infrastrukturę i bezpieczeństwo, ale nic nie zastąpi nam zdrowego rozsądku na drodze, przestrzegania przepisów i wzajemnego szacunku. Wówczas ofiar i wypadków będzie mniej. Cały Raport do pobrania na stronie ZDM.waw.pl

 

źródło: zdm.waw.pl, foto: AK

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register