Czy ośrodek w Kamionku Wielkim zostanie zlikwidowany?

Jak informuje TVP Olsztyn, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim w gminie Tolkmicko został przeznaczony do likwidacji. Taką chęć wyrazili radni powiatu elbląskiego na ostatniej sesji.

Powód? Z roku na rok, placówka resocjalizacyjna dla nieletnich chłopców, którzy wymagają specjalnego kształcenia, przyjmuje coraz mniej wychowanków. W tle są również kontrole kuratorium oświaty.

10 lat temu w placówce przebywało prawie 100 młodych ludzi, teraz jest ich 21. Decyzją radnych powiatu elbląskiego, ośrodek ma zostać zlikwidowany. Stanowisko jest podyktowane chęcią zaoszczędzenia pieniędzy samorządowych.

W minionym roku, różnica między planem budżetowym placówki i subwencją oświatową, wyniosła prawie 1,5 mln zł. Powiat nie chce finansować z roku na rok tej różnicy z dochodów własnych.

Jak podaje TVP Olsztyn, kolejnym z powodów planowanej likwidacji ośrodka, są wizytacje kuratorium oświaty. Jedna z kontroli wykazała, że w ośrodku dochodziło do incydentów, takich jak zażywania przez wychowanków narkotyków oraz ucieczki z ośrodka.

Powodów do likwidacji placówki nie widzi jego nowy dyrektor. Niedługo po rozpoczęciu przez niego pracy, w placówce odbyła się kolejna kontrola.

– Ta ostatnia kontrola wskazała, że zalecenia które wcześniej były wydane panu dyrektorowi, zostały zrealizowane – mówi Małgorzata Hochleitner, dyrektor wydziału kształcenia, wychowania i opieki warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty w Olsztynie.

Dyrektor ośrodka w Kamionku Wielkim zapowiedział złożenie wniosku do Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, by ten ponownie zaczął wysyłać nieletnich pod opiekę placówki.

źródło: TVP Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register