Czy progi zwalniające znikną z naszych ulic?

Kiedy pojawia się problem nadmiernej szybkości samochodów – od razu jest też rozwiązanie. Progi zwalniające opanowały wiele naszych ulic. Ta metoda spowolnienia szybkości kierowców może jednak już wkrótce okazać się…zakazana.

Kilka lat temu, kiedy Elżbieta Gelert była jeszcze radną miejską, interpelowała w tej sprawie na sesji Rady Miasta Elbląga. Zwracała uwagę, że progi spowalniające nie tylko mogą niszczyć zawieszenie samochodów, ale również zwiększają emisję spalin – ponieważ kierowca po wyhamowaniu przed progiem następnie gwałtownie przyspiesza.

Na nic to się jednak nie zdało, a progi montowano u nas tak często jak szlabany zagradzające wjazd na osiedla.

Tymczasem parlamentarzyści zainteresowali się tym drogowym problemem.

Jak informuje portal innpoland.pl w sprawie progów postanowił zainterweniować poseł PO Józef Lassota. Przekonuje on, że stwarzają on zagrożenie i zwiększają stężenie szkodliwych pyłów.

Lassota nie neguje faktu, że progi są skuteczne w ochronie pieszych przez zbyt szybko jadącymi kierowcami, ale mają też szereg wad.

Te zaś zna każdy kierowca. Cytowany przez TVN24BiS.pl Lassota zaznacza, że progi zwalniające “generują wibrację i hałas, narażają zdrowie mieszkańców, kierowców i bezpieczeństwo pasażerów karetek pogotowia, w zimie utrudniają odśnieżanie, a także niszczą auta (m.in. zawieszenie pojazdów, przedwczesne zużycie amortyzatorów, hamulców, drążków i wahaczy).”

INNPoland.pl informował już o tym, że progi zwalniające mają istotny wpływ na groźne zanieczyszczenia. Biorą się one ze ścieranych nadmiernie hamulców i opon oraz przyspieszania po przejechaniu progu.

Poseł skierował interpelację do ministra infrastruktury, w której zauważa, że progi zwalniające mogą być niebezpieczne i namawia do innych metod zwalniania ruchu.

Jak wskazuje w interpelacji na Zachodzie zamiast progów zwalniających coraz częściej stosuje się zwężenia dróg lub szykany, które trzeba omijać.

– Może w Polsce takie rozwiązania również zdałyby egzamin – sugeruje poseł.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register