Czy telefony komórkowe powodują raka mózgu?

Lubisz rozmawiać godzinami przez telefon? Śpisz z nim przy głowie? Straszą nas, że od tego możemy dostać raka mózgu. Australijscy naukowcy przeanalizowali dane medyczne z ostatnich 34 lat i odkryli, że nie ma żadnego powiązania między użytkowaniem telefonów komórkowych i występowaniem raka mózgu.

Pierwszy telefon komórkowy pojawił się w Australii w 1987 roku. W 1993 roku z urządzeń tych korzystało już 9% Australijczyków, a obecnie liczba ta sięga 90%. Eksperci z Uniwersytetu w Sydney przeprowadzili szczegółową analizę medyczną i okazało się, że wzrost liczby telefonów komórkowych w populacji nie przyczynił się do wzrostu częstotliwości wykrywania raka mózgu.

W pracy naukowej wzięto pod uwagę 19 858 mężczyzn i 14 222 kobiet z Australii, u których zdiagnozowano w latach 1982-2012 nowotwory mózgu. Stwierdzono, że ryzyko wystąpienia raka mózgu podczas tego okresu pozostawało stabilne. Jednakże, odnotowano znaczne zwiększenie liczby przypadków występowania raka mózgu w 1982 roku, ale było ono widoczne głównie u ludzi w wieku powyżej 70 lat. Należy zauważyć, że w tamtych czasach telefony komórkowe nie miały jeszcze powszechnego zastosowania w Australii (pierwszy telefon komórkowy pojawił się w 1987 roku). Według badaczy, tendencja malejąca w liczbie zgonów związanych z rakiem mózgu związana jest z poprawą w ogólnej diagnostyce raka.

Wcześniej stwierdzono, że pewna długość fali światła może hamować produkcję melatoniny w mózgu, w związku z czym korzystanie z telefonu komórkowego lub tabletu przed snem może prowadzić do bezsenności.

Wyniki najnowszych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Cancer Epidemiology.

źródło: wiedzoholik.pl/WIred, foto:pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register