Czy to bezpieczne? Przeszli przez Zalew Wiślany!

Powierzchnia Zalewu Wiślanego znajdująca się częściowo w obszarach Zatoki Gdańskiej uległa całkowitemu zamarznięciu. Gruba pokrywa umożliwiła dwóm śmiałkom możliwość przejścia w niedzielę 24.02 przez całą szerokość zalewu z Kadyn do Krynicy Morskiej – poinformowało Info Meteo – Elbląg.

Nasza redakcja skontaktowała się z Jakubem Kosobudzkim i Kacprem Stankiewiczem, którzy „zdobyli” Zalew Wiślany. „Trasa liczy ponad 8 km i przejście zajmuje 2h” – informuje Jakub. „Po drodze widzieliśmy jedynie ślad poduszkowca” – dodał.

full_Zalew_Wiślany_Zamarznięty_1 full_Zalew_Wiślany_Zamarznięty_3

Bezpieczna grubość pokrywy lodowej nad Zalewem Wiślanym zależy od stopnia surowości zimy. Średnia grubość pokrywy waha się od 30 cm w przypadku łagodnych zim, do nawet 50-60 cm podczas zim surowych.

Gruba pokrywa lodowa na Zalewie Wiślanym powstała w krótkim czasie.

Pokrywa lodowa nie jest stała. Obserwuje się dość częste, nawet kilkukrotne rozpadanie się pokrywy podczas jednego sezonu zimowego. Udokumentowano także zjawiska spiętrzeń lodu, do nawet 3 metrów wysokości, np. w marcu 1965 roku.

źródło: http://dobrapogoda24.pl

 

1 komentarz

  • Igor Reply

    8 marca 2018 at 20:26

    Można dodać, że w ciągu tylko ostatniego tygodnia zalew przeszło kilka grup na trasie Krynica Suchacz w tym kilka nocą w ramach nocnego maszerowania.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register