Czy uczniowie w Elblągu będą jeździli za darmo? W Warszawie dało to niespodziewane rezultaty

W naszym mieście trwa debata na temat możliwości wprowadzenia darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów elbląskich szkół. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy budżet miasta wytrzyma taką operację finansową. Tymczasem podobny zabieg w Warszawie dał nieoczekiwane rezultaty.

Radna Maria Kosecka oraz radny Paweł Kowszyński zgłosili postulat wprowadzenia darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów elbląskich szkół. Na razie nie wiadomo jeszcze, jak do tego pomysłu podejdą władze Elbląga. Pojawiają się jednak glosy, że taki zabieg może być ciężki do realizacji z ekonomicznego punktu widzenia. Komunikacja miejska w Elblągu boryka się bowiem od lat ze spadkiem ilości pasażerów.

Tymczasem w Warszawie zdecydowano się na wprowadzenie darmowych przejazdów dla uczniów szkół. Dało to dość nieoczekiwane rezultaty.

Od września uczniowie warszawskich szkół korzystają z darmowej komunikacji miejskiej w ramach karty ucznia. ZTM szacuje, że miasto nie tylko nie straciło na tym finansowo, ale wręcz zyska. – Nie licząc uczniów, od czerwca przybyło nam ok. 70 tys. nowych posiadaczy karty miejskiej – tłumaczy wiceprezydent Renata Kaznowska.

Jak informuje portal Transport Publiczny, od 1 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów jeżdżą po Warszawie za darmo, na podstawie Karty Ucznia, czyli przeznaczonej dla nich karty miejskiej. Oferta nie dotyczy tylko młodych warszawiaków uczących się w Warszawie, ale też tych, którzy dojeżdżają do szkoły poza Warszawę jak również mieszkających poza miastem, a uczących się w stolicy (ZTM ocenia, że tych ostatnich jest ok. 8 tys.). Obowiązuje na strefę miejską i podmiejską. Wydano do tej pory 142 tys. Kart Ucznia co oznacza, że korzysta z niej 90 proc. tych, którym przysługuje. Jak tłumaczą w ZTM–e pozostałe 10 proc. to bardzo często uczniowie, którzy korzystają z innych ulg, np. obejmują ich te przysługujące dużym rodzinom.

Gdy na początku roku ogłaszano pomysł, raczej nie dowierzano tłumaczeniom warszawskich urzędników, że głównym celem jest skłonienie rodziców, do podwożenia dzieci do szkoły komunikacją miejską zamiast autem, a także przyzwyczajanie od najmłodszych lat do korzystania z komunikacji zbiorowej. Wieszczono, że „samochodziarzy” to nie przekona (rodzic i tak musi zapłacić za bilet), a ZTM straci na wpływach z biletów miesięcznych.

Na razie warszawscy urzędnicy sami są zaskoczeni rezultatami. – Z obliczeń wynika, że 17 proc. pasażerów warszawskiej komunikacji miejskiej to dzieci uczące się w podstawówce lub gimnazjum – mówi Katarzyna Strzegowska, wicedyrektor ZTM. – Na niektórych liniach, przebiegających w pobliżu szkół, przed godz. 8. rano 70–80 proc. pasażerów to dzieci. Kierowcy sami dostrzegają, że dzieciaków w autobusach jest więcej.

Co najbardziej zaskakujące. Od czerwca zanotowano 70 tys. osób, które po raz pierwszy wyrobiły kartę miejską. Nawet jeśli część z tej liczby to nowi studenci, to i tak w ZTMie szacują, że znacząca liczba dotyczy rodziców uczniów.

W dodatku Warszawa finansowo na tym nie straciła. – Siłą rzeczy ubyły nam wpływy ze sprzedaży biletów okresowych dla uczniów. Ale porównując pierwsze dziesięć miesięcy tego roku z takim samym okresem 2016 r. mamy więcej sprzedanych wszystkich biletów, a wpływy są większe o ok. 1,6 mln zł [roczne wpływy ze sprzedaży biletów w Warszawie to ponad 800 mln zł – red.] – tłumaczy Strzegowska.

Wiceprezydent Kaznowska podkreśla, że poza promocją komunikacji miejskiej i zyskami ekologicznymi, Karta Ucznia to istotny bonus dla domowych budżetów warszawiaków. Bo rodzina z jednym dzieckiem zaoszczędzi w ten sposób 660 zł rocznie, a jeśli miałby jeździć również w 2. Strefie biletowej – 1080 zł. W dodatku dochodzą plusy, o których wcześniej nie pomyślano.

Źródło: http://www.transport-publiczny.pl/mobile/warszawa-uczniowie-jezdza-za-darmo-ztm-i-tak-zarabia-56992.html

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register