Czym jedziesz do pracy? Transport publiczny czy auto?
Warszawski transport publiczny ma się dobrze. Niedawno w Warszawie zakończyły się badania ruchu. Po raz kolejny wykazały one sporą przewagę transportu zbiorowego nad samochodami pod względem liczby podróży. To prawidłowa tendencja dla największych miast na świecie, bo kto lubi stać w korkach?
W ciągu dnia mieszkańcy Warszawy wykonują ponad 3,350 tys. podróży. Do tego dochodzą ruch tranzytowy oraz z aglomeracji. Średnia ruchliwość, czyli liczba przejazdów na mieszkańca, wynosi 1,99 podróży w ciągu doby. To wynik zbliżony do innych miast polskich. Wszędzie obserwuje się też od lat 90. XX w. pewien spadek ruchliwości, co wynika ze zmian w funkcjonowaniu społeczeństwa i rozwoju np. usług internetowych.
Oczywiście większość podróży ma związek z pracą i domem (ponad 40%). Nauka i szkoła odpowiadają za 10-12%. Podróże związane z rekreacją, zakupami stanowią 16-18% wszystkich przejazdów. Ostatnia kategoria to podróże niezwiązane z domem (10%).
Udział transportu zbiorowego sięga 47%. Samochody, na drugim miejscu, to 32% podróży. Na dalszych miejscach znajdują się podróże piesze (18%) i rower (3%). Biorąc pod uwagę tylko podróże niepiesze, proporcja komunikacji zbiorowej do samochodów indywidualnych wynosi 56,9% do 38,6%.
To wielki sukces Warszawy, co podkreślają fachowcy od transportu.
źródło: transport-publiczny.pl, foto: AK
0 komentarzy