Czym kierować się przy wyborze domku letniskowego?

Dom letniskowy to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy w okresie późnej wiosny, lata i wczesnej jesieni chcą korzystać z uroków działki, wypoczywać na łonie natury. Dom sezonowy to propozycja dla każdego, kto ceni sobie odpoczynek od szumu miasta.

  • Domek letniskowy czyli jaki?
  • Jak wybrać dobry projekt?

Domek letniskowy czyli jaki?

Wybierając projekt domu letniskowego na Extradom, od razu wręcz można zauważyć bardzo dużą różnorodność propozycji architektonicznych. Z reguły domki letniskowe to małe domki o charaktery rekreacyjnym. Podstawowym ich elementem jest powierzchnia mieszkalno-gospodarcza. Z reguły w projekcie domku jest uwzględnione również miejsce do grillowania i wypoczynku. Wśród gotowych propozycji znaleźć jednak można także projekty niewielkich altanek, w których powierzchnia użytkowa jest naprawdę niewielka. Ich przeciwieństwo stanowią zaś całkiem pokaźne letnie rezydencje, które mają co najmniej 70 metrów kwadratowych powierzchni, a często dużo więcej.

Dom letniskowy może być domem parterowym, do wyboru są również domy z atrakcyjnie zaaranżowanym poddaszem. Nie brakuje propozycji z imponującymi tarasami, jak i budynków z piwnicami. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań klienta. Domy letniskowe najczęściej są domami drewnianymi, jednak przy większych projektach pojawiają się propozycje łączące drewno z innymi elementami konstrukcyjnymi. Do wyboru są propozycje bardzo proste i klasyczne, jak i nowoczesne, oryginalne bryły.

Jak wybrać dobry projekt?

Projekt domu letniskowego powinien przede wszystkim odpowiadać na twoje konkretne potrzeby. Warto więc zacząć od ich ustalenia. Przygotowując się do wyboru domku letniskowego, zastanów się:

  • jak duża ma być powierzchnia mieszkalno-gospodarcza,
  • jak wiele osób może przebywać w domku (czy będziesz tam jeździł z partnerką/partnerem, dziećmi, czy chcesz tam zapraszać przyjaciół),
  • czy zależy ci na tarasie, piwnicy, poddaszu,
  • czy wolisz styl klasyczny czy też bardziej podobają ci się nowoczesne projekty oryginalnych brył,
  • czy dom letniskowy ma być domem sezonowym czy też całorocznym (będzie miało do wpływ na wybrany model ogrzewania)

W kolekcji projektów budynków letniskowych bez problemu znajdziesz małe, praktyczne i pełne uroku domki, jak i duże, nowoczesne siedziby przeznaczone do goszczenia w nich wielu osób, gotowe do przyjęcia gości przez cały rok. Wszystkie te wybory przekładać się będą oczywiście na koszty całej inwestycji, wynikające nie tylko z ilości wykorzystanych materiałów, ale i koniecznych do zastosowania rozwiązań (np. przy letniskowym domku całorocznym). Oczywiście zastosowanie technologii drewnianej jako technologii budowy całego domu znacznie przyspiesza prace, ogranicza koszty i daje budynkowi niepowtarzalnego charakteru, jednak nie we wszystkich przypadkach tego typu projekt to dobry wybór. Koszt postawienia domu zależy przede wszystkich od jego powierzchni, wykorzystanej technologii, a czasami także ograniczających lub utrudniających inwestycję warunków przestrzennych. Niestety, im większe mamy wymagania, tym większa będzie cena.

Jeśli planujesz korzystać z domku letniskowego parę razy w roku, wybierz małą altankę lub prosty domek z podstawowym wyposażeniem. Jeśli jednak chcesz spędzać w domku letniskowym większą część sezonu letniego, a także przyjeżdżać do niego w pozostałych miesiącach roku, przyjmować z noclegiem gości – rozważ budowę większego budynku, w którym codzienne życie będzie wygodne i komfortowe. Zastanów się koniecznie nad kwestią ogrzewania. Możesz na nim sporo oszczędzić, jeśli jednak domek ma być całoroczny, lepiej postawić na dobre ocieplenie i ogrzewanie. Przyjrzyj się dokładnie rozplanowaniu wnętrza, nie koncentruj się jedynie na samej bryle, ale na tym, co w środku. 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register