Czym są stacje lutownicze?

Stacja lutownicza to urządzenie, na które składa się lutownica oraz panel sterowania. Ten służy do regulacji temperatury lutowania. Niektóre bardziej zaawansowane stacje lutownicze mają także odsysacz oparów czy lampę ze szkłem powiększającym. Dzięki temu lutowanie staje się naprawdę precyzyjne. Za pomocą stacji lutowniczej spaja się powierzchnie metali bez topienia ich.

Do lutowania wymagane jest spoiwo, które w ok. 60% składa się z cyny, a w pozostałych z innych metali, jak np. miedź czy srebro. Stacja lutownicza to podstawa w pracy każdego elektronika czy elektryka, a także hobbysty-majsterkowicza.

Rodzaje lutowania

Lutowanie dzieli się przede wszystkim na dwa typy: miękkie i twarde. To pierwsze odbywa się w temperaturze w 250–320°C. Taki rodzaj lutowania stosuje się w układach elektrycznych i elektronicznych, do łączenia rynien, rurociągów lub blach dachowych.

Twarde lutowanie odbywa się z kolei w temperaturze powyżej 450°C. Wykorzystuje się je tam, gdzie wymagana jest odporność na wysokie temperatury. Tym sposobem lutuje się przede wszystkim stal węglową, molibdenową, nikiel, wolfram, a także złoto, miedź i srebro.

Co to są stacje rozlutownicze?

Stacje rozlutownicze są urządzeniami posiadającymi funkcję odsysania lutowania z punktu lutowniczego. Niekiedy mają one nawet trzy kanały, które pozwalają na korzystanie z kilku różnych narzędzi jednocześnie. W ten sposób możesz np. lutować i rozlutowywać elementy elektroniczne bez narażania ich na uszkodzenie.

Istnieje kilka rodzajów stacji rozlutowniczych. Jednym z nich jest np. lutownica transformatorowa. Charakteryzuje ją bardzo szybkie nagrzewanie ze względu na przepływ prądu o dużym natężeniu. Służy przede wszystkim do lutowania i rozlutowywania grubych kabli czy elementów o dużej powierzchni. Nie można w niej jednak ustawić dokładnej temperatury. Jest też ciężka i nieporęczna.

Jak działają stacje lutownicze na gorące powietrze?

Stacje lutownicze wyposażone w kolby na gorące powietrze to najbardziej uniwersalne modele. Pozwalają one na lutowanie i rozlutowywanie komponentów montowanych powierzchniowo – SMD. Ponadto mogą też służyć do usuwania klejów, obkurczania folii termozgrzewalnej, a nawet suszenia farb, rozmrażania czy ocieplania.

Dzięki zastosowaniu gorącego powietrza stacja lutownicza nie ma bezpośredniego kontaktu z lutowanymi elementami. Samo lutowanie przeprowadza się poprzez nakierowywanie gorącego powietrza na poszczególne elementy. Sprawdza się to doskonale w przypadku bardzo delikatnych komponentów, takich jak podzespoły elektryczne.

Nasi pracownicy chętnie doradzą Ci najlepsze rozwiązania do Twoich potrzeb. Przyjdź do sklepu stacjonarnego lub skorzystaj z formularza w sekcji „Kontakt”.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register