Czym się różnią Andrzejki od Katarzynek?

Andrzejki to jedno z „dziwniejszych” świąt w polskim kalendarzu. Można je bowiem pomylić z Halloween, nie wiedzieć, kiedy dokładnie wypada, a nawet zastanawiać się, jak Andrzejki są powiązane z Katarzynkami. Jaka jest więc różnica między tymi świętami?

Czym są Andrzejki?

Andrzejki są świętem, które w polskiej tradycji obchodzi się 29 listopada, a dokładniej jest to noc z tego dnia na 30 listopada. Andrzejki to głównie święto przeznaczone dla kobiet, a konkretnie dla panien, które nie szykują się jeszcze do zamążpójścia. Wróżby i różne magiczne zaklęcia, jakie wpisują się w tę kulturę, mają na celu wyłonić spośród „wolnych” kobiet tę lub te, które prawdopodobnie w następnym roku znajdą swojego przyszłego męża.

Jednak z czasem święto to stało się dniem, w którym doskonale bawią się również dzieci. Obecnie tak naprawdę Andrzejki są okolicznością, kiedy mogą imprezować dosłownie wszyscy – kobiety, mężczyźni i dzieci. Jeśli chodzi o dorosłych, to w zabawach andrzejkowych uczestniczą teraz również ci, którzy już są w związku, traktując ten dzień, jako czas przepowiedni, na które patrzy się nieraz z przymrużeniem oka.

Katarzynki – co to za święto?

Być może Katarzynki wprowadzono do kalendarza, żeby panowie nie czuli się gorsi od kobiet i również mogli oddać się wróżbom, które zasugerowałyby idealną partię dla nich. Katarzynki bowiem przypadają dokładnie na ten sam dzień, co Andrzejki i są skierowane właśnie do „brzydkiej płci”. Jednak obecnie tak naprawdę tradycja związana z Katarzynkami zaciera się – Andrzejki są dniem, w którym wróżą sobie zarówno panie, jak i panowie.

Andrzejki dla młodzieży

Patrząc na Andrzejki pod kątem obecnych czasów, tradycje tak naprawdę wyparły współczesne formy rozrywki. Nie każdy lubi wróżby, a jeśli już jakąś przeczyta, podchodzi do niej nieraz sceptycznie lub z lekkim uśmieszkiem. Dzisiaj imprezy andrzejkowe są niezobowiązującą zabawą dla wszystkich młodych ludzi, którzy akurat tego dnia chcieliby spędzić czas bardziej rozrywkowo.

Andrzejki – czas zabaw dla dzieci

Dzieci podczas Andrzejek doskonale bawią się z rówieśnikami, jak również w swoim towarzystwie. To dla nich idealny czas, żeby pograć w różne gry – komputerowe, planszowe, czy w postaci kalamburów. Do tego mogą liczyć, że 29 listopada będzie dniem pełnym obfitości, jeśli chodzi o dostępność cukierków, ciastek, czy batoników.

Autor:  http://www.opiniewrozki.fora.pl/wrozki-opinie-zachodniopomorskie,3/wrozka-mira-elzbieta-sobczyk-opinie,29.html

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register