Decyzja prezydenta była kosztowna. Miasto zapłaciło za to sporą karę

Ostrzegaliśmy. Decyzja prezydenta Elbląga w sprawie zakazu wynajmowania gruntów miejskich dla cyrków ze zwierzętami nie była zgodna z prawem. Pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu. Wówczas jednak władze naszego miasta były pewne swojej decyzji. Jak się okazało, niesłusznie.

Jak udało nam się ustalić 24 kwietnia 2017 r. do kancelarii  prawnej, reprezentującej cyrki zostało doręczone postanowienie z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie dotyczące zarządzenia prezydenta Miasta Elbląga nr 501/2016 z dnia 24.11.2016 r. To wadliwe prawnie zarządzenie zostało zaskarżone przez stronę cyrkową.

Sąd umorzył postępowanie, ze względu na fakt, że w dniu 8 lutego 2017 r. Prezydent Miasta Elbląga wydał zarządzenie, w którym uchylił zaskarżone do Sądu zarządzenie z dnia 24.11.2016 r.

Ponadto, Sąd zasądził od prezydenta Miasta Elbląga na rzecz skarżącego Stanisława Zalewskiego (właściciel Cyrku Zalewski) kwotę 797 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Kancelaria Prawna działająca w imieniu kilku cyrków skierowała do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych sprawy przeciwko innym Miastom, które sformalizowały niezgodne z prawem zakazy.

Takich cyrków nie chcemy?

W lutym 2017 r. prezydent Witold Wróblewski anulował zarządzenie, w którym odmawiał możliwości wynajęcia miejskich gruntów dla cyrków ze zwierzętami. Jeszcze w grudniu 2016 r. ostrzegaliśmy, że taka decyzja nie jest zgodna z prawem, a największe cyrki w Polsce wytaczają miasto, które podobne zarządzenie wydały procesy sądowe i te sprawy wygrywają.

Wtedy jednak Witold Wróblewski był jednak pewny swego. Ignorował wyraźnie nasze publikacje w których ostrzegaliśmy, że cyrki działające w Polsce mogą pozwać nasze miasto do sądu i sprawę wygrać.

– Zarządzenie Prezydenta w sprawie zakazu organizowania na terenach stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt jest reakcją i wyrazem przychylności dla opinii ponad 2450 osób, wyrażonej w złożonej w styczniu br. do Rady Miejskiej petycji. Petycja ta uchwałą Rady Miejskiej przekazana została Prezydentowi 27 października br. Jak każdy akt prawny Zarządzenie zostało zaopiniowane przez kancelarię obsługującą Urząd Miejski. Pragnę nadmienić, że zakazy takie funkcjonują w wielu miastach w Polsce i nie wszędzie uznane zostały za niezgodne z prawem. W chwili obecnej więc nie ma podstaw do unieważnienia zarządzenia – odpowiadała nam w  Joanna Urbaniak, rzecznik prasowa prezydenta.

Problem w tym, że petycja elblążanki była umieszczona tylko w internecie. Podpisało ją jedynie kilkaset osób mieszkających w Elblągu, reszta internautów pochodziła spoza naszego miasta.

Cyrki w sądzie, miasta miękną

W lutym 2017 r. prezydent miasta zdanie jednak zmienił. Tym samym okazało się, że mieliśmy rację.

Z dniem dzisiejszym tj. 8 lutego br. uchylone zostaje Zarządzenie Prezydenta Miasta Elbląga w sprawie zakazu organizowania na terenach stanowiących własność Gminy Miasto Elbląg objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Zarządzenie z dnia 24 listopada 2016 roku  było odpowiedzią i wyrazem przychylności dla opinii ponad 2450 osób, wyrażonej w złożonej w styczniu ur. do Rady Miejskiej petycji. Petycja ta uchwałą Rady Miejskiej przekazana została Prezydentowi 27 października 2016 roku – informuje Urząd Miejski w Elblągu. – Niestety, w związku z wydanymi w ostatnim czasie licznymi rozstrzygnięciami wojewódzkich sądów administracyjnych, które stwierdziły nieważność zarządzeń organów wykonawczych samorządów terytorialnych w tym  zakresie,  uzasadnione jest uchylenie przedmiotowego zarządzenia – informuje Urząd Miejski w Elblągu.

Przypomnijmy, że prezydent Witold Wróblewski wydał wcześniej zarządzenie w którym wprowadza całkowity zakaz nie tylko wynajmu terenów miejskich takim cyrkom, ale również zakazuje rozprowadzenia biletów na spektakle w jednostkach podległych Urzędowi Miejskiemu w Elblągu.

Więcej o tym tu: http://fakty.elblag.pl/wladze-miasta-nie-chca-cyrkow-ze-zwierzetami-prezydent-wprowadzil-calkowity-zakaz/

Wcześniej informowaliśmy, że prezydent takim zarządzeniem mógł naruszyć prawo. Teraz można tylko czekać, kiedy któryś z właścicieli cyrków w Polsce wytoczy naszemu miastu proces w sądzie, i ten proces przegramy. Gdzie są służby prawne Urzędu Miejskiego, skoro zaopiniowały pozytywnie takie rozporządzenie, mimo iż w całej Polsce miasta, które wprowadziły zakaz występów cyrków ze zwierzętami, przegrywają teraz procesy sądowe?

O tym problemie pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/prezydent-elblaga-moze-miec-powazny-problem-z-prawem-wszystko-przez-wydany-zakaz-dla-cyrkow/

Na marginesie warto dodać, że niektóre media lokalne mylnie informują, że zarządzenie prezydenta miasta zakazywało cyrkom ze zwierzętami przedstawień w Elblągu. Taka decyzja nie byłaby możliwa. W tym dokumencie prezydent jedynie zakazywał wynajmowania gruntów miejskich na potrzeby przedstawień takich cyrków. Cyrki mogły nadal w Elblągu prezentować swój program, ale już na gruntach prywatnych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register