Diesle, które szkodzą środowisku. Jest raport z “Brudną 30!”

Lobbyści na rzecz czystego powietrza Transport i Środowisko opublikowali Raport, w którym wymienili 30 aut o silniku diesla, które sa tzw. BRUDASAMI. To te modele najbardziej szkodzą środowisku.

Po ostatnich aferach firm motoryzacyjnych tuszujących autentyczne wyniki emisji spalin przez produkowane przez nich samochody oraz brak jakichkolwiek konsekwencji, skłoniło grupę aktywistów do sporządzenia listy 30 aut, tzw. Brudną 30. Dokument zawiera analizę publicznych wyników badań samochodów dokonywanych przez państwowe instytucje, które decydują o dopuszczeniu ich na rynek. Na liście znalazły się samochody, które spełniły normę Euro 6, a które zdaniem twórców dokumentu emitują nadmierne ilości tlenków azotu.

Twórcy dokumentu twierdzą, że wiele dopuszczonych do sprzedaży samochodów uzyskało “podejrzane wyniki emisji (spalin)” podczas tegorocznych testów prowadzonych np. w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Według Transportu i Środowiska władze państw UE nie podjęły do tej pory odpowiednich działań przeciwko producentom motoryzacyjnym i “odmawiały przeprowadzenia dokładniejszych śledztw”. Przez to producenci pozostali bezkarni – podkreślono w raporcie.

Organizacja wymieniła te modele i apeluje o dalsze badania, bowiem część z badanych przez instytucje pojazdów z silnikami Diesla na drodze emituje ponad 10 razy więcej tlenków azotu niż to przewiduje limit standardu emisji spalin Euro 6 (80 mg/km).

Chcesz poznać te modele? Oto one.

Raport “Brudna 30” wymienia samochody z silnikami Diesla firm:

BMW (Seria 2 i 5), Citroen (C4 Picasso II), Dacia (Sandero II), Fiat (500X), Ford (C-Max II i Focus III), Honda (CR-V IV), Hyundai (i20 II), Jaguar (XE), Kia (Sportage III), Land Rover (Range Rover Evoque), Mazda (6 III), Mercedes-Benz (Klasa A III, Klasa S VI i Klasa V III), Nissan (Qashqai II), Opel (Mokka, Zafira III, Insignia), Peugeot (5008), Porsche (Macan), Renault (Captur, Megane III, Kadjar, Espace), Skoda (Octavia III), Suzuki (Vitara IV), Toyota (Avensis III) i Volvo (V60).

rura

źródło: kurier.pap.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register