Dla bezpieczeństwa. Czy w Elblągu powinny pojawić się aktywne przejścia dla pieszych?

W naszym mieście dochodzi do wielu potrąceń pieszych na przejściach. Kilka z nich zakończyło się tragicznie – piesi zginęli. Czy wzorem innych miast w Elblągu powinny pojawić się aktywne przejścia dla pieszych?

Przynajmniej tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania sygnalizacji świetlnej. Na przykład przy ul. Nowowiejskiej (gdzie doszło do kilku tragicznych wypadków z udziałem pieszych, w tym śmiertelnych) czy na ul. Odrodzenia.

O tym, że przejścia dla pieszych nie są bezpieczne w Elblągu, można przekonać się oglądając ten film.

Tymczasem w innych polskich miastach, tam gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, a przejście dla pieszych nie jest zbyt bezpieczne, montuje się tzw. aktywne przejście dla pieszych.

Jak podkreślają władze Świnoujścia, aktywne przejścia dla pieszych (APP) to dobra i tańsza alternatywa dla przejść z sygnalizacją świetlną.

117906_r0_940

– Pulsujące światła włączają się na czas przejścia pieszego, gasną zaraz po tym, jak zejdzie z przejścia. Sterują tym specjalne czujniki – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. – To skraca czas oczekiwania na przejście i przejazd samochodem. Wszyscy dobrze wiemy, że często pieszy nie może przejść przez pasy chociaż nie jedzie żadne auto, ale ma czerwone światło i odwrotnie. Kierowca czeka na czerwonym, chociaż przez pasy nikt nie przechodzi.

APP są także skutecznie od stałe pulsującego żółtego światła, które stosują niektóre miasta przy przejściach dla pieszych.

– Kierowcy szybko się do nich przyzwyczajają, bo pulsują stale,  bez względu na to, czy piesi są na przejściu, czy też nie – mówi Marcin Antonowicz, dyrektor firmy Euroasfalt. – Zupełnie inaczej reagują natomiast, gdy nagle na drodze coś zaczyna pulsować, tak jak w przypadku aktywnych przejść.

Aktywne przejścia dla pieszych działają już w Polsce w wielu polskich miastach i stale ich przybywa.

– Planujemy zamontować je i u nas – mówi Robert Karelus. – Na początek 2-3 na próbę.

Koszt jednego takiego przejścia to – w zależności od wariantu i konkretnej sytuacji – od 35 tysięcy złotych netto.

źródło: portalsamorzadowy.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register