Dla bezpieczeństwa. Czy w Elblągu powinny pojawić się aktywne przejścia dla pieszych?
W naszym mieście dochodzi do wielu potrąceń pieszych na przejściach. Kilka z nich zakończyło się tragicznie – piesi zginęli. Czy wzorem innych miast w Elblągu powinny pojawić się aktywne przejścia dla pieszych?
Przynajmniej tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania sygnalizacji świetlnej. Na przykład przy ul. Nowowiejskiej (gdzie doszło do kilku tragicznych wypadków z udziałem pieszych, w tym śmiertelnych) czy na ul. Odrodzenia.
O tym, że przejścia dla pieszych nie są bezpieczne w Elblągu, można przekonać się oglądając ten film.
Tymczasem w innych polskich miastach, tam gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej, a przejście dla pieszych nie jest zbyt bezpieczne, montuje się tzw. aktywne przejście dla pieszych.
Jak podkreślają władze Świnoujścia, aktywne przejścia dla pieszych (APP) to dobra i tańsza alternatywa dla przejść z sygnalizacją świetlną.
– Pulsujące światła włączają się na czas przejścia pieszego, gasną zaraz po tym, jak zejdzie z przejścia. Sterują tym specjalne czujniki – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. – To skraca czas oczekiwania na przejście i przejazd samochodem. Wszyscy dobrze wiemy, że często pieszy nie może przejść przez pasy chociaż nie jedzie żadne auto, ale ma czerwone światło i odwrotnie. Kierowca czeka na czerwonym, chociaż przez pasy nikt nie przechodzi.
APP są także skutecznie od stałe pulsującego żółtego światła, które stosują niektóre miasta przy przejściach dla pieszych.
– Kierowcy szybko się do nich przyzwyczajają, bo pulsują stale, bez względu na to, czy piesi są na przejściu, czy też nie – mówi Marcin Antonowicz, dyrektor firmy Euroasfalt. – Zupełnie inaczej reagują natomiast, gdy nagle na drodze coś zaczyna pulsować, tak jak w przypadku aktywnych przejść.
Aktywne przejścia dla pieszych działają już w Polsce w wielu polskich miastach i stale ich przybywa.
– Planujemy zamontować je i u nas – mówi Robert Karelus. – Na początek 2-3 na próbę.
Koszt jednego takiego przejścia to – w zależności od wariantu i konkretnej sytuacji – od 35 tysięcy złotych netto.
źródło: portalsamorzadowy.pl
0 komentarzy