Dlaczego nie Elbląg? 16 PDZ zostanie przeniesiona do Olsztyna

„Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zostanie przeniesione do Olsztyna” – tak zapowiedział Mariusz Błaszczak, szef MON. Nadchodzące zmiany skrytykował Witold Wróblewski. Prezydent Elbląga podkreśla, że dowództwo powinno wrócić do miasta, z którym jest najbardziej związane, czyli Elbląga. Z takim stanowiskiem nie zgadza się poseł PiS Jerzy Wilk mówiąc, że dowództwo powinno znajdować się blisko jednostek stacjonujących w Bartoszycach oraz Giżycku – informuje TVP Olsztyn.

Temat odżył w elbląskim samorządzie, po zapowiedzi Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, który w sobotę w Bartoszycach ogłosił, że dowództwo 16.Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej ma zostać przeniesione z Białobrzegów do stolicy Warmii i Mazur: – Do końca tego roku ten proces zostanie wypełniony i w Olsztynie w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego będzie funkcjonowało dowództwo 16. Dywizji – mówił szef MON.

„Czy nikt nie liczy kosztów takich przedsięwzięć? – tak nadchodzące zmiany komentuje prezydent Elbląga Witold Wróblewski tłumacząc, że od początku był przeciwny zmianie lokalizacji dowództwa: – To już jest w ogóle jakieś niezrozumiałe, że zabrano Dywizję z Elbląga do Białobrzegów. Teraz mówi się, że przenosi się do Olsztyna.

Na zarzut Witolda Wróblewskiego odpowiada poseł Jerzy Wilk. Zaznacza, że przeniesienie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wynika z obecności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu: – Albo Wielonarodowa będzie miała swoje dowództwo w Elblągu i stąd będzie tutaj stacjonowała i funkcjonowała, albo 16. Dywizja. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, ze względów strategicznych, że ta Wielonarodowa jest ważniejsza dla Elbląga.

Początki 16. Dywizji sięgają powstania wielkopolskiego w 1919 roku. Jednym z jej protoplastów była także 16. Dywizja Piechoty, funkcjonująca w okresie międzywojennym i walcząca w kampanii wrześniowej. Współcześnie żołnierze tej jednostki mają na swoim koncie misje zagraniczne, m.in. w Iraku i Afganistanie.

TVP Olsztyn

 

1 komentarz

  • ZenonK Reply

    20 września 2019 at 21:24

    To jest kropla w morzu jeżeli chodzi o bezsensowne gospodarowanie w MON pieniędzmi podatników.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register