Dlaczego test płodności dla mężczyzn jest tak ważny, aby ustalić przyczynę niepłodności wśród par?

Przez wiele lat temat męskiej niepłodności poruszany był niezwykle rzadko, a samo badanie jakości nasienia pozostawało tematem tabu. Mimo, że dziś młodzi ludzie są otwarci na nowe aspekty zjawiska, jakim jest problem z poczęciem dziecka – nadal pozostał problem badań u mężczyzn.

Badanie nasienia jest kluczowym czynnikiem, który powinien być ‘wzięty pod lupę’ jeżeli przez 12 miesięcy regularnego współżycia bez zabezpieczenia para nie uzyskała ciąży. Wtedy zaczynamy mówić o niepłodności, która powinna być diagnozowana zawsze równolegle przy czym sugeruje się, żeby najpierw zacząć od partnera.

Należy pamiętać, że czynnik męski jest odpowiedzialny za 30-60% przypadków niepłodności wśród par.

Jeżeli bezskutecznie staracie się o dziecko, partner powinien wykonać badanie spermy. Dlaczego jest to takie ważne?

 Biorąc pod uwagę możliwe przyczyny niepłodności, rozważa się udział zarówno kobiety jak i mężczyzny.

  • Mężczyzna – aby sprawdzić męski potencjał rozrodczy wstępnie wykonuje się jedno badanie – badanie nasienia. Ejakulat i zawarte w nim plemniki są odzwierciedleniem stanu zdrowia mężczyzny a tym samym, jego zdolności do poczęcia dziecka.
  • Kobieta – natomiast u kobiet jest znacznie trudniej określić, co jest przyczyną niepłodności. Trzeba wziąć pod uwagę regularność cykli miesiączkowych, zbadać czy dochodzi do owulacji, wykluczyć zaburzenia hormonalne (prolaktyna, TSH, hormony płciowe), czynniki infekcyjne lub nawet autoimmunologiczne.

Jeżeli porównać i spojrzeć na koszt oraz czasochłonność badań widać, że badanie jakości nasienia wykonane w pierwszej kolejności, pozwoli na weryfikacje płodności partnera – to już połowa sukcesu.

Na czym polega test na płodność mężczyzn?

Badanie nasienia można przeprowadzić na dwa sposoby – w laboratorium lub wykonać domowy test nasienia.

Badanie w laboratorium dla wielu mężczyzn pozostaje nadal sprawą powodującą dyskomfort i dość duży stres. Jest to najczęściej związane z tym, że próbkę nasienia należy dostarczyć do laboratorium do 30 min od pobrania lub pobrać na miejscu. W próbce nasienia ocenia się kilka parametrów z których najważniejszym jest wystarczająca ilość prawidłowo poruszających się plemników.

Test na płodność dla mężczyzn w aptece – czy jest tak samo wartościowy jak badanie w laboratorium?

Testy diagnostyczne, które pacjent może kupić w aptekach są certyfikowanymi wyrobami medycznymi służącymi do samodzielnego wykonania. Zostały opracowane przez specjalistów, ponieważ badanie jakości nasienia poza laboratorium medycznym jest komfortowe i łatwiej dostępne.

Test nasienia musi spełniać szereg wymagań i co najważniejsze z punktu widzenia możliwości zapłodnienia – musi oceniać ruchliwość plemników!

Jaki test na płodność dla mężczyzn wybrać, żeby badanie było wiarygodne?

https://www.youtube.com/watch?v=N-GITKoKQxg&t=20s

Testy nasienia dostępne w aptekach dzielą się na dwie grupy:

  1. Testy liczące całkowitą ilość plemników zawartych w spermie – są to testy niedokładne, obarczone dużym ryzykiem błędu.

Spowodowane jest to faktem, że pokazują w wyniku jedynie całkowitą ilość plemników – a w tej puli znajdujemy też plemniki martwe, bez prawidłowego ruchu (nie ocenia ruchliwości), plemniki o nieprawidłowej morfologii czyli budowie (również są niezdolne do zapłodnienia).

*Zgodnie z opinią lekarzy, ocena samej ilości plemników jest niewystarczająca.

  1. Innowacyjny test pozwalający na badanie jakości nasienia – SwimCount.

Opracowany przez lekarzy i specjalistów z kliniki leczenia niepłodności, co daje gwarancje wyniku na poziomie laboratoryjnym.

Jest to badanie spermy, które jest badaniem o najwyższej wiarygodności. Test ocenia nie tylko ilość plemników w spermie ale również sposób w jaki się poruszają. Te plemniki, które są niezdolne do zapłodnienia (martwe, nieprawidłowo zbudowane, nie poruszające się ruchem postępowym) są automatycznie wykluczone. W ten sposób otrzymujemy rzetelny wynik badania.

https://labhome.pl/produkt/test-na-plodnosc-dla-mezczyzn/

 

 

Jaka jest dokładność wyniku jaką ma test jakości nasienia? odzwierciedla badanie laboratoryjne z dokładnością do 100% wg metody CASA (automatyczna ocena nasienia).

Jeżeli chcesz wykonać badanie nasienia w domu, wybierz test na płodność o najwyższej jakości i wiarygodności wyniku!

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register