Dlaczego warto studiować architekturę?

Absolwenci liceów zawsze stoją przed dylematem wyboru odpowiedniego kierunku studiów. Uczelnia wyższa jest ich zazwyczaj ostatnim etapem edukacji, który wprowadza ich w życie zawodowe, wybór ten, więc powinien być dobrze przemyślany. Jednym z chętnie wybieranych i przyszłościowych kierunków studiów jest obecnie architektura. Jakie są zalety studiowania tego kierunku i czy warto go wybrać?

Przede wszystkim dobry i prestiżowy zawód

Architekt to jeden z tych zawodów, które są najbardziej szanowane i prestiżowe, tuż obok lekarzy, prawników, czy programistów. Architektura jest zaś bardzo przyszłościowym kierunkiem, który pozwala na szybkie kariery przez młodego absolwenta uczelni. Jest to zawód, można powiedzieć, rozchwytywany i bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach — ciągłego popytu na mieszkania. Ciągle rozwijające się społeczeństwo powoduje, iż mieszkań cały czas brakuje i potrzebne jest budowanie kolejnych.

Architekci, którzy są niezbędni w tym procesie, mają ręce pełne roboty. Jest to praca pełna wyzwań, a przede wszystkim nieschematyczna tak jak inne prace biurowe, wykonywane przez 8 godzin dziennie, wśród stosu dokumentów. Praca architekta na pewno nie jest nudna, każdy jego projekt bowiem jest inny i różni się od poprzedniego. Ma on duże pole do popisu i może wykazać się wyobraźnią oraz swoimi umiejętnościami.

Bardzo wysokie zarobki

Nie da się ukryć, że wiele ludzi, chcących zostać architektami kieruje się również wysokością zarobków, jakie występują na tym stanowisku. Już na starcie kariery młody architekt może liczyć na całkiem satysfakcjonujące zarobki, w wysokości np. ponad 3 tysięcy złotych netto.

Nie jest to, może wygórowana kwota, lecz rzadko się zdarza, że początkujący karierowicz może liczyć na taką sumę już na samym początku, bez poprzedniego doświadczenia zawodowego. Specjalista z doświadczeniem może zarobić już dużo więcej, nawet 5-7 tysięcy netto miesięcznie. Najlepsi architekci mogą zarabiać nawet po kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy na miesiąc.

W zawodzie tym jest przede wszystkim szybka możliwość nabycia doświadczenia i awansu. Jest to praca, jak wiadomo odpowiedzialna, ale bardzo dobrze, jak na współczesne czasy wynagradzana. Wiele absolwentów architektury szybko po zakończeniu studiów zakłada własną działalność gospodarczą i zaczyna współpracę z inwestorami oraz deweloperami.

Twórcza i potrzebna praca

Praca architekta należy do jednej z najbardziej twórczych. Ma on dosłownie do czynienia z projektowaniem własnego pomysłu, który później wdrażany jest w życie. To właśnie od niego zaczyna się proces budowy domu, czy mieszkania. Bez jego wiedzy i umiejętności zwyczajnie nie byłoby to możliwe. Jego praca jest najzwyczajniej w świecie potrzebna ludziom.

Drugą kwestią jest to, że może on mieć udział w czymś wielkim. Architekci mogą podziwiać swój efekt na żywo po wybudowaniu budynku. Jego projekt na zawsze zostaje częścią otoczenia i może podziwiać on go zawsze z zewnątrz, wiedząc, że jest to jego dzieło. Taki charakter pracy zawsze podbudowuje ego, a przede wszystkim daje satysfakcję z wykonywania zawodu. Więcej informacji znajdziesz na https://www.ssw-sopot.pl/architektura-2st/

2 komentarze

  • Monika Reply

    4 maja 2021 at 14:41

    Przez chwilę zastanawiałam się czy to nie prima aprilis, ale mamy 4 maja. W każdym razie, jako mgr inż. arch. zapraszam Pana redaktora/ Panią redaktorkę anonima do wnikliwego zbadania tematu i nie pisania rzeczy, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Ja i moi znajomi architekci, chętnie podzielimy się swoimi przemyśleniami na temat zawodu architekta, który ma mało wspólnego z różową bańką zaprezentowaną powyżej.

  • Maciej Reply

    4 maja 2021 at 17:44

    Dane o zarobkach i prestiżu wyssane z palca. Średnia zarobków 3000 brutto, praca po godzinach i nieustanne zmiany i kolejne wersje dla niezadowolonych klientów – tak wygląda ten zawód

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register