Dlaczego zdrowy sen jest ważny dla naszego organizmu?

Przesypiamy 1/3 naszego życia. Chociaż dla wielu osób może się to wydawać czystym marnotrawstwem czasu, sen jest niebywale istotny dla naszego funkcjonowania. Od niego zależy nie tylko nasze zdrowie, ale również produktywność, kreatywność i… szczęście.

Zdrowy sen – czyli jaki?

Zdrowy sen jest nam potrzebny, aby się regenerować. Zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Udowodniono badaniami, że w trakcie dobrej jakości snu, gdy spowalnia nasza praca serca i metabolizm, dochodzi do naprawy licznych mikrouszkodzeń na poziomie komórkowym, a także scalania się informacji. Osoby wyspane mają lepszą pamięć i są bardziej kreatywne – “jaśniej” myślą i są w stanie funkcjonować “na wysokich obrotach”. To przekłada się również na ich poziom zadowolenia z życia i odwrotnie – istnieje duża korelacja między zachorowaniami na depresję i zaburzenia lękowe, a także obniżeniem nastroju i chronicznym niewyspaniem.

Aby zadbać o zdrowy sen możemy zrobić dla siebie bardzo wiele. Przede wszystkim, powinniśmy zastanowić się nad naszymi zwyczajami. Specjaliści alarmują, że szczególnie negatywny wpływ na nasz sen – a zwłaszcza produkcję melaniny – ma ekspozycja na niebieskie światło ekranów (TV, smartfony). Powinniśmy zaniechać korzystania z tych sprzętów na dwie godziny przed pójściem spać. Po drugie, warto wietrzyć sypialnię i ją zaciemnić, a także nie objadać się ciężkostrawnymi produktami tuż przed snem.

Niebagatelne znaczenie ma także podłoże, na jakim śpimy. Jeżeli zależy nam na zdrowym, regenerującym śnie – koniecznie powinniśmy sprawdzić, czy nasze łóżko jest miejscem dla niego przyjaznym.

Jak wybrać dobry materac?

Twardość materaca – najważniejsze kryterium

Dobre podłoże do spania zapewnia nam optymalne podparcie na całej długości kręgosłupa. Nie powoduje przeciążeń, nie uciska naszych naczyń krwionośnych i nerwów, a także niweluje napięcie mięśni i układu szkieletowo-kostnego. Warto jednak wiedzieć, że nie istnieje jedno uniwersalne podłoże, które sprawdzi się u wszystkich. Jeśli chcemy dokonać zakupu dobrej jakości materaca, powinniśmy przede wszystkim udać się do sklepu oferującego wyłącznie dobre rozwiązania dla snu. Sklepy sprzedające wszystkie możliwe rodzaje mebli najczęściej nie mogą nam zagwarantować porównywalnej jakości, co renomowane marki jak Hilding Anders.

Specjaliści rekomendują, aby osoby o wadze mniejszej, niż 60 kilogramów, wybierały materace o twardości H2, czyli miękkie. Osoby cięższe będą bardziej komfortowo się czuły na materacach H3, a nawet H4. Te ostatnie są rekomendowane również dla wszystkich tych, którzy przebyli uraz kręgosłupa lub cierpią na chroniczne bóle odcinka lędźwiowego czy karku.

Często wybieranym w Polsce podłożem do spania jest materac Hilding Boogie – na jego przykładzie prześledzić można kilka istotnych zmiennych, które każdy materac mieć powinien. Jest to materac twardy, dla osób powyżej 80 kilogramów, sprawdzi się jednak dla par o dużej różnicy wagowe. Wyprofilowany jest w siedem stref twardości co oznacza, że poszczególne jego sekcje inaczej reagują na nacisk, dając optymalne podparcie dla bioder, głowy, ud, ramion etc. Zróżnicowany wkład z pianki FloFom, lateksu i HR daje maksimum komfortu, a także umożliwia odwracanie materaca. Dzięki temu jest to podłoże na każdą porę roku o wydłużonej trwałości. Hilding Boogie, jak każdy materac tej marki, jest również hypoalergiczny, a ze względu na te właściwości producent daje na niego 15 lat gwarancji.

Na koniec warto wspomnieć, że Hilding Boogie jest odpowiedni dla tych, których interesują nietypowe materace – 120×200 to jeden z wymiarów, w których występuje to podłoże do spania.

1 komentarz

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register