Dochodzi do kolejnych wypadków. Za ciemno, za szybko? Co zrobią władze miasta?

Kolejne potrącenie pieszej, starszej kobiety i to na przejściu dla pieszych. Co się dzieje w Elblągu? Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Co wreszcie robią władze naszego miasta, aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom?

W tamtym roku zlikwidowano niebezpieczne przejście dla pieszych przy ul. Robotniczej. Tam również dochodziło do wielu groźnych wypadków, w tym potrąceń pieszych. Efekt? Spadła ilość wypadków w tym rejonie miasta.

Niedawno doszło do śmiertelnego potrącenia pieszej przy ul. Nowowiejskiej. Na przejściu dla pieszych. Wczoraj rozpędzony samochód wjechał w 77-letnią kobietę na al. Odrodzenia. Ta również przechodziła przez przejście dla pieszych.

Nie wiadomo jeszcze co było powodem tego wypadku. Kierowca na pewno był trzeźwy. Może więc było zbyt ciemno, a kierowca nie zauważył przechodzącej przez przejście kobiety?

Wiele na to wskazuje, o czym pisał również niedawno nasz Czytelnik, że powodem tak dużej ilości potrąceń pieszych w Elblągu może być to, że ulice Elbląga są zbyt ciemne. Czyli słabo oświetlone nikłym, żółtawym światłem.

– Po zmroku ulice Elbląga spowija półmrok. Lampy drogowe mają żółte, przytłumione światło. To powoduje, że jeśli piesi mają ciemne ubrania bez odblasków, często są słabo widoczni dla kierowców. Lampy oświetleniowe ulic powinny mieć jasne, mocne światło. To oszczędzanie przez Miasto na bezpieczeństwie mieszkańców – mówił na naszych łamach elbląski taksówkarz.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/miasto-jest-ciemne-piesi-chodza-jak-chca/

Już kilka lat temu na ten problem uwagę zwracał radny Robert Turlej. Jak widać, efektów apeli o bezpieczeństwo pieszych nadal nie widać.

– Wraz z Marią Kosecką, apelowałem o doświetlenie przejść dla pieszych. Niestety nasza prośba nie uzyskała aprobaty władz miasta. Dokonano jedynie przeglądu stanu oświetlenia ulic, ze szczególnym uwzględnieniem widoczności przejść dla pieszych. We wniosku pokontrolnym wskazano podjęcie działań o charakterze długofalowych, polegających na dokonaniu kompleksowej analizy stanu bezpieczeństwa w rejonach przejść dla pieszych, opracowaniu dokumentacji, a następnie stworzenia harmonogramu prac wraz z ich realizacją – mówił Robert Turlej.

Do ilu jeszcze wypadków na elbląskich ulicach musi dojść, ile jeszcze osób musi zginąć, aby władze Elbląga poważnie podeszły do kwestii oświetlenia jezdni i odpowiedniego doświetlenia przejść dla pieszych? Czy prezydent miasta nie powinien natychmiast powołać odpowiedniego sztabu, który zająłby się zapewnieniem bezpieczeństwa dla pieszych elblążan?

Kierowcy powinni jeździć…ostrożniej. To fakt. Jednak nic nie tłumaczy tego, na co zwracają już uwagę elblążanie, że na naszych ulicach po zmroku jest po prostu za ciemno. Nie pomagają słabe, żółtawe światła.

Chodzi przecież również o bezpieczeństwo dzieci korzystających z przejść dla pieszych.

– Przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018 na pięciu elbląskich jezdniach, w pobliżu szkół, wymalowane zostały specjalne znaki mające wyraźnie ostrzegać kierowców, że zbliżają się do budynków szkolnych i powinni zachować szczególną ostrożność – informował Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Łącznie na jezdniach przed szkołami wymalowanych zostało 20 sztuk kolorowych termoznaków o symbolach  A-17 – „uwaga dzieci” i B-33 (40) – ograniczenie prędkości.  Znaki umieszczono na ul. Nowowiejskiej w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 12 oraz na ul. Górnośląskiej, a także na: al. Piłsudskiego przy Szkole Podstawowej nr 6, przy ul. Bema w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 25, na ul. Mickiewicza przy Szkole Podstawowej nr 4.

Czy to wystarczy czy też przejścia dla pieszych na głównych ulicach miasta powinny być jednak lekko uniesione, aby wyhamować ruch samochodów. Ponieważ jak wszyscy dobrze wiemy, mało który kierowca jeździ po Elblągu z przepisową prędkością.

Prezydent powinien również dokonać przeglądu wszystkich przejść dla pieszych na ruchliwych ulicach miasta i zdecydować, jakie podjąć środki by bardziej je doświetlić, tym samym zapewniając bezpieczeństwo pieszym elblążanom. To jest obowiązek władz miasta.

 

1 komentarz

  • Jancia Reply

    16 grudnia 2017 at 19:46

    Nasza wladza nie radzi sobie z wieloma rzeczami,nie tylko z oswietleniem ulic wszyscy o tym wiemy.Moze czas zmienic te wladze?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register