„Dolinka” z usterkami. Trwa ich usuwanie

Praktycznie od momentu oddania do użytku Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka” na elewacji budynku pojawiają się dziwne zacieki. Ten fakt wzbudził ostatnio reakcję radnego Zenona Lecyka, który pytał oficjalnie, czy obiekt nie został wykonany z kiepskiej jakości materiałów?

W czerwcu br. Centrum Rekreacji „Dolinka” przeszło kolejny przegląd gwarancyjny dokonany przez wykonawcę. Teraz trwa usuwanie usterek na elewacji obiektu. Pojawiają się tam bowiem sukcesywnie białe zacieki. Mogą one wskazywać, że materiały wykorzystane do budowy „Dolinki” nie były najlepszej jakości.

Pytał o to niedawno radny Zenon Lecyk, wskazując, że zacieki psują widok estetycznej bryły obiektu.

– Cały czas obserwujemy sytuację. Jeśli ten problem będzie się powtarzał, podejmiemy interwencję u wykonawcy – deklarował wiceprezydent Janusz Nowak. – Mamy odpowiednie zapisy gwarancyjne, które obejmują również stan elewacji budynku.

O tym problemie informowaliśmy już w 2016 r. Wówczas wskazywaliśmy, że elewacja obiektu musi być wadliwa, ze względu na pojawiające się notorycznie wycieki białej substancji.

– Nie dzieje się nic niepokojącego – zapewniał wówczas kierownik obiektu, Adam Krause. – Te wycieki pojawiły się już po raz drugi. Pochodzą od klejów oraz środków na bazie produktów naturalnych użytych do wykończenia elewacji obiektu. Kiedy zrobi się cieplej, ponownie umyjemy ściany „Dolinki”.

Jak widać jednak mycie ścian na niewiele się zdało. Problemu nie wyeliminowano.

20160103_125603 (1)

Na jednym ze spotkań Komisji Gospodarki Miasta radni pytali o ten problem Elżbietę Giedę, dyrektor Departamentu Inwestycji UM.

– Para, która wydobywa się na zewnątrz, wchodzi najprawdopodobniej w reakcję z klejem do fug oraz środkami użytymi do wykonania elewacji budynku –wyjaśniała Elżbieta Gieda. – Jeszcze w tym tygodniu na koszt wykonawcy zostanie wykonana ekspertyza, która pozwoli nam określić, czy elewację w części trzeba będzie wymienić, czy wystarczy zabezpieczenie. Ściana została na razie umyta.

Informowaliśmy również o tym, że nowy obiekt basenowy przecieka. Widać lejącą się strumykiem wodę po ścianie.

– Zauważyliśmy to podczas odbioru technicznego, woda została spuszczona, nieszczelności wystąpiły przy szczelinach dylatacyjnych, pomiędzy niecką a tak zwaną plażą basenową. Zostało to naprawione i problem został rozwiązany. Przy najbliższej przerwie technologicznej sprawdzimy te elementy jeszcze raz – zapewniała Gieda.

Budowa CRW rozpoczęła się w maju 2014 roku i została zakończona 31 lipca 2015 roku. 21 września 2015 roku, odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka w Elblągu.

Obiekt składa się z czterech basenów: sportowego o długości 25 m (osiem torów) i głębokości od 1,3 do 1,9 metra, basenu do nauki pływania o głębokości 0,6-0,9 metra, rekreacyjnego o głębokości 1-1,3 metra oraz niecki dla dzieci o głębokości 0,3-0,5 metra. W kompleksie znajdują się również dwa jaccuzi i sauny (fińska, parowa oraz bio-sauna) wraz z pomieszczeniami do odpoczynku.

Koszt inwestycji wynosił 26 mln zł, z czego 16 mln zł to wsparcie z Unii Europejskiej. Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

1 komentarz

  • Aaa Reply

    21 lipca 2017 at 23:44

    Obiekt porażka. Dwa lata użytkowania a pewnie ze 4 m-ce był wyłączony z użytku…

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register