Dramat w elbląskim Areszcie. Funkcjonariusze uratowali życie osadzonego!

Są chwile, które łączą to wszystko. W czasie służby, 8 kwietnia o godzinie 16.25 trzech funkcjonariuszy ochrony uratowało życie młodemu człowiekowi.

– Miałem kilka sekund żeby właściwie zareagować. Natychmiast wezwałem kolegę na pomoc, powiadomiliśmy dowódcę zmiany i rozpoczęliśmy reanimację – opowiada mł.chor. Grzegorz Macek, który widząc zapalony sygnalizator wszedł do celi mieszkalnej i zobaczył nieprzytomnego osadzonego.

Mimo, że Pogotowie Ratunkowe przyjechało w niespełna kilka minut to, gdyby nie szybkie i profesjonalne działania funkcjonariuszy młody mężczyzna nie przeżyłby.

Kpr. Marcin Sikora i szer. Molenda Rafał reanimowali osadzonego na zmianę wykonując uciski klatki piersiowej i sztuczne oddychanie, a następnie mł.chor. Grzegorz Macek podłączał defibrylator. Później lekarz w szpitalu powie, że zawał serca był tak rozległy i w takim miejscu, że gdyby nie natychmiastowe działanie funkcjonariuszy i użycie specjalistycznego sprzętu pacjent nie miałby żadnych szans na przeżycie.

W środę, 25 kwietnia Dyrektor Aresztu Śledczego w Elblągu ppłk Robert Witkowski wręczył wymienionym funkcjonariuszom wyróżnienia dziękując za profesjonalne przeprowadzenie akcji ratującej życie i wzorową służbę. Zaznaczył też ogromną rolę szkoleń funkcjonariuszy Służby Więziennej w  zakresie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Nasz służba jest trudna, bo wymaga dużej odpowiedzialności własnej, ale też odpowiedzialności za zdrowie i życie innych osób, nierzadko też postaw altruistycznych i bohaterskich.  Tym większa satysfakcja, kiedy widzimy funkcjonariuszy jako właściwe osoby na właściwym miejscu.

Na pytanie: Czy czujesz się bohaterem? Uratowałeś przecież życie człowiekowi. – mł.chor. Grzegorz Macek odpowiada: Nie, przecież to moja praca…

kpt. Anna Downar
Rzecznik Prasowy Aresztu Śledczego w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register