Druga tura wyborów prezydenckich. Na kogo oddasz swój głos?

Witold Wróblewski kontra Jerzy Wilk. Tych dwóch kandydatów zmierzy się w niedzielnej dogrywce wyborczej w walce o urząd prezydenta miasta. Na kogo oddasz swój głos?

Mamy cztery możliwości – głosować na obecnego prezydenta, na Jego kontrkandydata z PiS, wrzucić głos nieważny lub nie pójść na wybory.

Nim zdecydujemy na kogo oddamy swój głos i czy w ogóle to zrobimy, krótkie podsumowanie obu kandydatów na urząd prezydenta miasta.

Jerzy Wilk (KW Zjednoczona Prawica)

Poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz były prezydenta miasta w skróconej kadencji 2013-2014. Zawodowo związany wcześniej ze Spółdzielnią Niewidomych „Elsin”. Długoletni radny miejski, w tym przewodniczący Rady Miasta Elbląga.

Jak sam mówi, jego krótka kadencja prezydencka została zdominowana koniecznością dokończenia inwestycji drogowych w Elblągu. Podjął również decyzję o zwrocie środków przyznanych miastu na budowę stadionu piłkarskiego. Zamiast tego wybudował Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka”. Jest gorącym orędownikiem przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Szansę dla Elbląga widzi we współpracy z Gdańskiem.

Deklaruje budowę 300 nowych mieszkań komunalnych z programu „Mieszkanie +” oraz chce zwiększyć ilość żłobków. Ma wizję Elbląga jako miasta trans granicznego, poprzez wykorzystanie przekopu przez Mierzeję Wiślaną.

Program Jerzego Wilka dla Elbląga dostępny jest tu: http://jerzywilk.pl/elblagpelenpomyslow/

 

Witold Wróblewski (KWW Witolda Wróblewskiego)

Urzędujący prezydent miasta. Mimo, że odcina się od partyjnej polityki na poziomie samorządu, jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Startuje z poparciem PSL, SLD oraz kilku organizacji społecznych. Poparcia udzielili mu również elbląscy liderzy Koalicji Obywatelskiej. Od 1991 do 2002 był naczelnikiem Wydziału Strategii i Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Elblągu. W 2002 został powołany nas stanowisko zastępcy prezydenta Elbląga, Henryka Słoniny, odpowiedzialnego za inwestycje, gospodarkę komunalną, drogi i ochronę środowiska. Funkcję tę pełnił przez dwie kadencje.

W 2010 bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Elbląga z listy Stowarzyszenia „Elbląski Dobry Samorząd”. Uzyskał 251 głosów. Mandat uzyskał po rezygnacji Henryka Słoniny. 29 marca 2011 został członkiem zarządu województwa warmińsko-mazurskiego z rekomendacji Polskiego Stronnictwa Ludowego, w związku z tym wygasł jego mandat radnego.

W 2013 bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach. Poparło go wówczas Polskie Stronnictwo Ludowe. Przegrał w pierwszej turze, uzyskując 6040 głosów (17%). Uzyskał mandat radnego, którego nie objął, pozostając w zarządzie województwa.

W 2014 ponownie został kandydatem na stanowisko prezydenta miasta. Wystartował jako niezależny z poparciem PSL oraz PO. W pierwszej turze uzyskał 10 461 głosów (31%), zajmując drugie miejsce za urzędującym prezydentem Jerzym Wilkiem. W drugiej turze otrzymał 17 180 głosów (55%), pokonując swojego kontrkandydata.

Witold Wróblewski podkreśla, że udało mu się zmniejszyć zadłużenie miasta o 60 mln zł oraz pozyskiwać środki pozabudżetowe na wiele miejskich inwestycji. Ponadto za jego kadencji powstał wiadukt na Zatorze. W planach jest również renowacja kąpieliska miejskiego, jednak projekt miasta znalazł się tylko na liście rezerwowej programu RPO.

Program Witolda Wróblewskiego dla Elbląga dostępny jest tu: http://witoldwroblewski.pl/wp-content/uploads/2018/10/KWW-Witolda-Wr%C3%B3blewskiego-Program.pdf

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register