Dywizja świętuje ale dowództwa już nie ma w Elblągu

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana ma prawie stuletnią tradycję. Od lat jest związana z Elblągiem i choć jej dowództwo od roku mieści się pod Warszawą, to swoje 99. urodziny świętowała w Elblągu. Na Starym Mieście odbyły się główne uroczystości.

Pomorska Dywizja Zmechanizowana imienia Króla Kazimierza Jagiellończyka świętowała swoje 99. urodziny: – Jest spadkobierczynią wielu pokoleń żołnierzy, którzy z wielkim zaangażowaniem, pasją i poczuciem patriotycznej odpowiedzialności zapisali chwałę w kartach historii – mówi gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Dywizja wzmacnia jednostki – dysponuje też coraz lepszym sprzętem. Jej żołnierze brali udział w misjach poza granicami kraju, ostatnio na Łotwie.

Odznaki honorowe oraz pamiątkowe otrzymali żołnierze, którzy wykazali się oddaną i długoletnią służbą na rzecz kraju: – Służba Ojczyźnie to wielki zaszczyt oraz honor, ale i odpowiedzialność za tradycje jednostki oraz historię oręża Rzeczypospolitej Polskiej – mówi gen. bryg. Wojciech Grabowski, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Jednostki 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej rozlokowane są w kilku polskich miastach – Braniewie, Bartoszycach, Gołdapi. Natomiast jej dowództwo rok temu opuściło Elbląg i zostało przeniesione do Białobrzegów. Zmiana związana była z ulokowaniem dowództwa Międzynarodowej Dywizji NATO Północ-Wschód.

Źródło: TVP3

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register