Dzielą się obiadami i pomagają potrzebującym

Nie pozostają obojętni na krzywdę i biedę innych. Pomagają tak jak potrafią i na ile starcza im sił i środków finansowych. Ingerują tam, gdzie często nie daje rady pracownik socjalny MOPS. Elblążanie z grupy facebookowej „Oddam obiad” udowadniają, że chcieć pomóc to znaczy móc.

Masz za dużo jedzenia? Zostało Tobie dużo obiadu lub sporo przystawek po imprezie, których nie da się zamrozić? Masz w piwnicy pełno weków i ich nie przejesz? W ogrodzie marnują się owoce lub warzywa? PODZIEL SIĘ! A może masz sąsiada, lub znasz kogoś kto na pewno przyjmie coś do jedzenia? MY SIĘ PODZIELIMY!

Zasada jest taka, że jak masz coś do jedzenia to dodajesz post a osoby, które wiedzą komu to dać kontaktują się prywatnie. Jak znasz kogoś, kto na pewno jest głodny to dodaj post z zapytaniem kto ma coś do jedzenia i Ty przekazujesz takie potrawy potrzebującemu. NIGDY nie podajemy adresu do osób, którym chcemy pomóc bez ich wiedzy!” – piszą na swojej stronie na facebooku elblążanie, którzy chcą pomagać innym, często opuszczonym, samotnym, starszym a przede wszystkim głodnym.

Pomagają jak tylko mogą

Obecnie w tej facebookowej elbląskiej grupie jest już ponad 3500 członków. Zasady są proste – ktoś wie o potrzebujących osobach, informuje o tym. Ktoś ma więcej jedzenia, niepotrzebne meble, sprzęt RTV, AGD – daje znać. Członkowie grupy dowożą posiłki lub potrzebne rzeczy pod wskazany adres, bez zbędnego rozgłosu. Odbierają dary, pakują do samochodu i jadą do potrzebujących. Sami również potrzebują pomocy i wsparcia – głównie środków finansowych na zakup paliwa. Tu również organizowane są zbiórki.

Grupa informuje też o akcji „zawieszony obiad”, którą prowadzi elbląska restauracja „Wiarus” przy ul. Królewieckiej. Tam można również kupić dla kogoś potrzebującego posiłek.

Działania grupy „Oddam obiad – Elbląg” to nie tylko konkretna pomoc żywnościowa czy rzeczowa. To także wiele historii o ludziach, żyjących w skrajnym ubóstwie, pozostawionych samym sobie. Dla nich często to jedyny, konkretny posiłek czy jedyna szansa na uzyskanie pomocy.

Odzew jest duży

Elblążanie chętnie pomagają. Grupa liczy już ponad 3500 członków i osobom, które organizują zbiórki wożą potrzebne rzeczy i jedzenie brakuje często możliwości aby przyjąć wszystkie dary.

– Skupiamy się na przekazywaniu nadwyżek jedzenia i to jest nasz główny cel. Zdarza się, że ktoś potrzebuje szerszej pomocy, są to sytuacje skrajne. Wtedy uruchamiamy większą zbiórkę, ale wówczas informujemy co jest potrzebne i tylko te rzeczy odbieramy. Nie mamy możliwości odkładania niczego na zapas, na przyszłość. Piszę o tym, żeby nikt z Państwa nie czuł się urażony jeśli odmówimy przyjęcia np. ubrań czy mebli, lub nie zaakceptujemy postu. Doceniamy Państwa zaangażowanie, jednak są okoliczności od nas niezależne. Być może w przyszłości uda nam się sprostać większym potrzebom, ale dziś nie chcemy brać na siebie tego, czego nie jesteśmy w stanie zrealizować – pisze Nel Cybulska, administrator strony na facebooku.

Nie robić sensacji

Działania grupy to również stykanie się ze skrajną biedą. Jednak nawet biedni ludzie mają swoją godność i honor. Wczoraj ukazał się na tej grupie post dotyczący starszej kobiety, która żyje w skrajnych warunkach, w wielkiej biedzie, nie mając praktycznie nic do jedzenia. Niektóre elbląskie media podchwyciły temat – publikując zdjęcia oraz nagłaśniając sytuację kobiety.

Członkowie grupy jednak sceptycznie podchodzą do takich jednorazowych „akcji medialnych”.

– Dzisiejszy dzień jest dla niej ogromnym przeżyciem, nagle dotarła pomoc a przede wszystkim mnóstwo jedzenia. Starsi ludzie, a takich osób przybywa są nieśmiali i bardzo nieufni. Bardzo wstydzą się swojej sytuacji – mówi członkini grupy Dorota Brzozowska. Dlatego nie chce podać adresu zamieszkania starszej kobiety, bez jej wyraźnej zgody.

Bo nie o medialną sensację tu chodzi ale o konkretną pomoc, na którą oczekują często starzy, schorowani, samotni i ubodzy elblążanie. Chodzi również o wzajemne zaufanie.

Każdy, kto chciałby pomóc, może dołączyć do grupy „Oddam obiad – Elbląg” na facebooku https://www.facebook.com/groups/156565765148407/ 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register