Dziś rozpoczynają się powszechne szczepienia
Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna.
Etapy szczepień:
etap 1:
– pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
– osoby powyżej 60 roku życia w kolejności od najstarszych,
– służby mundurowe (Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe),
– nauczyciele;
W pierwszej kolejności będą mogli rejestrować się seniorzy powyżej 80 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.
etap 2:
– osoby w wieku poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,
– osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych).
etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
W jaki sposób można zarejestrować się na szczepienie?
Procedura szczepień krok po kroku
- Rejestracja:
– przez infolinię – bezpłatny, całodobowy numer: 989 lub +48 22 62 62 989. ,
– w dowolnym wybranym punkcie szczepień na terenie miasta
– poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
- Ustalenie terminu szczepienia – Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wskazanym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
- Podanie szczepionki – Zgłoszenie się do wskazanego punktu szczepień w celu kwalifikacji przez lekarza, wykonania szczepienia oraz obserwacji pacjenta po szczepieniu. Kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19 w każdym przypadku będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej. Wyklucza się prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady. Dla osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć na szczepienie, będzie możliwość podania szczepionki w miejscu zamieszkania przez wyznaczony do tego mobilny punkt szczepień.
- Podanie drugiej dawki szczepionki – bez konieczności ponownej rejestracji.
- Wydanie zaświadczenia o zaszczepieniu – pacjent otrzyma zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia.
Szczepienia będą realizowane w:
- wybranych przychodniach (POZ),
- Szpitalu Miejskim w Elblągu,
- u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.
Aby oszacować, ile osób czeka w kolejce po szczepionkę COVID w Polsce, powstały kalkulatory kolejki szczepionkowej. Przewidują one również, kiedy prawdopodobnie będzie można przyjąć pierwszą dawkę.
Link do kalkulatora https://www.omnicalculator.com/health/kolejka-szczepionkowa#kalkulator-w-praktyce
Więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19 można dowiedzieć się dzwoniąc na infolonię. Bezpłatny, całodobowy numer: 989.
Dla operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: +48 22 62 62 989.
0 komentarzy