Dziś rozpoczynają się powszechne szczepienia

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Procedura będzie prosta i bezpieczna.

Etapy szczepień:

etap 1:

– pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,

– osoby powyżej 60 roku życia w kolejności od najstarszych,

– służby mundurowe (Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe), 

– nauczyciele;

W pierwszej kolejności będą mogli rejestrować się seniorzy powyżej 80 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.

etap 2:

– osoby w wieku poniżej 60 roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,

– osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

W jaki sposób można zarejestrować się na szczepienie?

Procedura szczepień krok po kroku

  1. Rejestracja:

– przez infolinię – bezpłatny, całodobowy numer: 989 lub +48 22 62 62 989. ,

– w dowolnym wybranym punkcie szczepień na terenie miasta

– poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

  • Ustalenie terminu szczepienia – Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wskazanym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
  1. Podanie szczepionki – Zgłoszenie się do wskazanego punktu szczepień w celu kwalifikacji przez lekarza, wykonania szczepienia oraz obserwacji pacjenta po szczepieniu. Kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19 w każdym przypadku będzie dokonywał lekarz na podstawie przeprowadzonego badania oraz wywiadu z pacjentem, co zostanie udokumentowane w ankiecie i stosownej dokumentacji medycznej. Wyklucza się prowadzenie badania kwalifikacyjnego na zasadzie teleporady. Dla osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć na szczepienie, będzie możliwość podania szczepionki w miejscu zamieszkania przez wyznaczony do tego mobilny punkt szczepień.
  2. Podanie drugiej dawki szczepionki – bez konieczności ponownej rejestracji.
  3. Wydanie zaświadczenia o zaszczepieniu – pacjent otrzyma zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia.

Szczepienia będą realizowane w:

  • wybranych przychodniach (POZ),
  • Szpitalu Miejskim w Elblągu,
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Aby oszacować, ile osób czeka w kolejce po szczepionkę COVID w Polsce, powstały kalkulatory kolejki szczepionkowej. Przewidują one również, kiedy prawdopodobnie będzie można przyjąć pierwszą dawkę.

Link do kalkulatora https://www.omnicalculator.com/health/kolejka-szczepionkowa#kalkulator-w-praktyce

Więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19 można dowiedzieć się dzwoniąc na infolonię. Bezpłatny, całodobowy numer: 989.

Dla operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: +48 22 62 62 989.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register