Edmund Szwed. Czy władza samorządowa prowadzi Elbląg we właściwym kierunku jego rozwoju

Elblążanie w ostatnich wyborach samorządowych, wybrali po raz kolejny nową – „starą władzę” i ponownie, naiwnie oczekiwali, że ich miasto zacznie się rozwijać. Pojawią się w Elblągu komunalne mieszkania na wynajem, dobra praca i godna płaca. Nowo wybrany elbląski samorząd, będzie aktywnie działać na rzecz stymulowania rozwoju gospodarczego, tworząc odpowiednie programy i długofalową strategię rozwoju Elbląga.

Ustawa o samorządzie gminnym wprawdzie nie nakłada wprost bezpośredniej odpowiedzialności na samorządy za rozwój gospodarczy, jednakże jest to niezbędne dla utrzymania dotychczasowych mieszkańców i zatrzymania w naszym mieście młodego pokolenia oraz zachęcenia nowych osób do zamieszkania w Elblągu.

Zwiększanie wpływu środków finansowych do budżetu Elbląga, może i powinno odbywać się poprzez zwiększanie bazy podatkowej, nie poprzez ciągle podwyższanie stawek podatku i kosztów życia elblążan, tak jak to czyni dotychczas kolejna władza wraz z elbląskimi radnymi.

Każdoroczna podwyżka stawek podatkowy obciążająca mieszkańców, jak i przedsiębiorców prowadzi niestety do zubożeniem budżetów domowych elblążan oraz coraz większych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Władza samorządowa Elbląga powinna szukać sposobów na poprawę warunków życia mieszkańców Elbląga poprzez innowacyjne rozwiązania, które tkwią w ogromnym potencjale Elbląga. Rozwiązania na rozwój Elbląga takie są, lecz brak jest wyobraźni radnych i dobrej woli władz Miasta do skutecznego działania.

Inwestowanie w innowacje i inwestycje stymulujące zrównoważony rozwój podaży i popytu, jest w pełni w Elblągu możliwe. Samorządy mają ogromny wpływ na kształtowanie przyszłości i jakości życia swoich mieszkańców. Wystarczy odrobina umiejętności, dobrej woli i aktywności ze strony władz samorządowych. Tym samym apeluję do władz Elbląga i twierdzę, że dla dobra elblążan, warto podejmować starania i podejmować działania mające na celu poprawę warunków ich życia i pracy.

Samorządy powinny skończyć z myśleniem sprzed dwudziestu lat, czyli trwania w bezwolnym oczekiwaniu na inwestorów w stworzonych wiele lat temu strefach inwestycyjnych. Takich stref jest już bardzo dużo w całym kraju i część z nich stoi pusta lub prawie pusta,

Obecnie wyzwaniem jest wspieranie rozwoju endogenicznego, czyli tych pomysłów, które są lub mogą rodzić się w gminie. I takiego myślenia i postawy mieszkańcy od władz Elbląga oczekują.

Program stymulujący rozwój gospodarczy Elbląga, powinien być oparty na długofalowej strategii, która uwzględnia potrzeby mieszkańców oraz potencjał naszego regionu.

Potencjał Elbląga i jego okolic jest ogromny! Ważne jest, aby mieszkańcy mieli jasną wizję tego, co będzie się działo za kilka lat w ich mieście i okolicy. Dzięki temu mogliby bardziej aktywnie uczestniczyć w procesie rozwoju i wspierania inicjatyw lokalnych.

Kluczowych i skutecznym elementem stymulującym rozwój gospodarczy Elbląga, jest współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami. To właśnie oni stanowią o sile gospodarczej miasta i regionu, tworząc miejsca pracy i generując dochody budżetowe miasta. Dzięki temu można wykorzystać potencjał społeczny i gospodarczy elblążan i elbląskich przedsiębiorców tworząc dla nich innowacyjne rozwiązania i projekty.

Istotnym elementem skutecznych programów stymulujących rozwój gospodarczy miasta, jest inwestowanie w nowoczesne technologie i niekoniecznie od razu w Sztuczną Inteligencję. Można bardzo skutecznie przyciągać inwestorów rentą gruntową oraz tworzeniem warunków do rozwoju nowoczesnych branż takich jak: budowa bez emisyjnych – plus energetycznych obiektów przemysłowych i komunalnego budownictwa mieszkaniowego na wynajem z tanim czynszem. Elbląg, mógłby w tej dziedzinie być prekursorem polskiej gospodarki.

Warto również zachęcać władze Elbląga do inwestowania w zrównoważony rozwój, dbając o ochronę środowiska naturalnego, promując ekologiczne rozwiązania i niezwykłe walory turystyczne Elbląga, jako stolicy Makroregionu Turystycznego, o co apeluję do władz samorządowych Elbląga już od 13 lat.

Coraz większa liczba mieszkańców Trójmiasta docenia też walory ekologiczne i możliwości zdrowego życia w Elblągu. Ten kierunek i tego typu projekty mogą przynieść ogromne przychody finansowe do budżetu naszego miasta i korzyści dla jego mieszkańców.

Podsumowując, skuteczne programy stymulujące rozwój gospodarczy Elbląga, winne być oparte na rzeczywistej współpracy i otwartych rozmowach z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami.

Dlatego, w tym kontekście należy także przyjrzeć się Radzie Miejskiej, która pełni funkcję kontrolną wobec Prezydenta. Czy radni wybrani przez elblążan rzeczywiście dbają o dobro miasta i jego mieszkańców, czy zajmują się jedynie interesami własnych partii i partykularnymi sprawami?

Czy radni mają realny wpływ na decyzje podejmowane przez władze miasta, czy są jedynie biernymi jej obserwatorami ?

Czy wszystkie decyzje podejmowane przez Miejską Radę oparte są na rzetelnej analizie potrzeb elblążan?

Czy władza Elbląga wystarczająco słucha głosu elblążan i działa na rzecz dobra wspólnego elblążan?

Niektóre bardzo ważne problemy dotyczące Elbląga zamieszczone na łamach elblag24.pl zmuszają piszącego do postawienia powyższych pytań i oczekuje się na nie odpowiedzi. Wielu elblążan również oczekuje tych odpowiedzi. Głos elblążan powinien być decydujący, a władza powinna być jedynie narzędziem służącym dobru jego mieszkańcom. Tylko wtedy możemy mówić o autentycznej demokracji i sprawiedliwości społecznej.

Dlatego też, jako elblążanin, apeluję do władz miasta o przejrzenie się w lustrze i zastanowienie się, czy spełnia ona swoje obowiązki wobec elblążan w sposób kompetentny i godny zaufania.

Przewijanie do góry