Elbląg jednym z „najzdrowszych” miast w Polsce?

W 4 edycji konkursu na najzdrowszy samorząd wygrały Małopolska i Podlasie. Ranking pokazał jak duże są różnice w inwestowaniu w zdrowie swoich mieszkańców między miastami a powiatami. Natomiast to co łączy miasta i powiaty to jedno – kolejki.

Po raz czwarty „Dziennik Gazeta Prawna” zapytała samorządy, jak sobie radzą z ochroną zdrowia w swoich regionach. Gazeta przejrzała, co robią w różnych dziedzinach dotyczących szeroko pojętej opieki medycznej. Zapytała m.in. o liczbę szpitali, poradni specjalistycznych, ich kondycję finansową, a także podpisane kontrakty z NFZ oraz ile same wydają na promocję zdrowia. Dodała do tego zupełnie nowe pytania: m.in. o walkę ze smogiem i programy zachęcające mieszkańców do aktywności fizycznej.

„DGP” sprawdziła też, jak to wszystko się przekłada na szybki dostęp do leczenia. I tak jak w poprzednich edycjach przyjrzała się stanowi zdrowia mieszkańców: ile żyją i na co najczęściej umierają.

W konkursie na najzdrowszy samorząd wygrały Małopolska i Podlasie. W gronie powiatów po raz trzeci zwyciężył tatrzański. Na drugim miejscu uplasował się bielski (woj. podlaskie), a trzecia lokata przypadła powiatom augustowskiemu i gorlickiemu. Wśród miast wygrał Białystok, a kolejne miejsca na podium zdobyły Kraków i – ex aequo – Elbląg i Lublin.

Ranking pokazuje duże różnice między tym, ile inwestują w zdrowie swoich mieszkańców miasta, a ile powiaty. Ponad 80 proc. tych pierwszych prowadzi programy walki ze smogiem, podczas gdy w gronie powiatów to tylko 6,5 proc. To może wynikać z faktu, że w dużych miastach zanieczyszczenie jest o wiele większe.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register