Elbląg nie wykorzystał szansy. Teraz polski rząd promuje takie rozwiązania

Już w 2015 r. elblążanin Edmund Szwed wskazywał, że w naszym mieście powinno powstać nowoczesne osiedle mieszkaniowo-biznesowe na Modrzewinie Północ. Niestety władze miasta tematu nie podjęły. Teraz, takie rozwiązania, forsuje polski rząd.

Rząd wskazuje na osiedla mieszkaniowe

„Mamy takie lokalizacje, które są gigantycznymi realizacjami. Mamy pomysły na minimiasta w ramach dużych miast, całe osiedla” – mówił wiceszef resortu inwestycji i rozwoju na antenie Radia Plus.

Soboń zapowiedział, że w Warszawie ma się rozpocząć w przyszłym roku budowa osiedla przy ul. Karczunkowskiej. „To są tzw. Nowe Jeziorki, gdzie jest dostęp do stacji kolejowej, gdzie teren jest atrakcyjny, bo jest komunikacja publiczna” – wskazał.

Wiceminister zaznaczył, że kończy się właśnie konkurs na koncepcję osiedla. „Tam powstanie niespełna 3 tys. mieszkań, i te 3 tys. mieszkań to jest ok. 10 tys. ludzi” – powiedział. Dodał, że w całej Warszawie będzie to na pewno powyżej 10 tys. mieszkań rozpoczętych w 2019 roku.

Jak zaznaczył Soboń, największy deweloper w Polsce buduje 3,5 tys. mieszkań rocznie. „Więc w Polsce buduje się mieszkań średnio ponad 150 tys. rocznie. Ostatnie lata to jest duży wzrost realizowanych inwestycji. Te miesiące np. bieżącego roku to jest okres, w którym deweloperzy budują więcej niż nawet budownictwo indywidualne, więc mamy boom w budownictwie” – ocenił.

Zaznaczył jednak, że „dorzucenie kilkunastu czy kilkudziesięciu tys.” nowych czynszowych mieszkań rocznie, dostępnych cenowo dla Polaków „istotnie zmieni ten rynek i wpłynie na ceny”.

Budownictwo mieszkaniowe pobudza gospodarkę

Jak wyjaśnił, chodzi o otwarcie rynku poprzez interwencję państwa. „Wprowadzając również interwencję państwa i mieszkania, które będą powstawały na gruntach Skarbu Państwa, będą atrakcyjne cenowo dla Polaków. To wpłynie pozytywnie nie tylko na tych, którzy będą chcieli wynająć mieszkanie w ramach programu Mieszkanie plus, ale także na tych, którzy będą chcieli kupić mieszkanie, bo będą mieli bardziej zróżnicowaną i sądzę, że tańszą ofertę” – ocenił wiceszef resortu inwestycji i rozwoju.

„Mamy słabą mobilność na rynku pracy, więc te mieszkania, jeśli stworzymy taką siatkę w całej Polsce tych mieszkań, one oczywiście pomogą nam na większą mobilność na rynku pracy” – zaznaczył. Dodał, że wpłynie to pozytywnie na całą gospodarkę.

„Jeśli mówimy o 100 tys. mieszkań (w 2019 r.- red.) – mówimy o 20 mld zł zainwestowanych nie tylko w polską gospodarkę, ale w różne branże” – mówił Soboń. Zaznaczył, że państwo buduje „bez użycia pieniędzy budżetowych”. „Budujemy z pieniędzy inwestycyjnych, ale tym najsłabszym (osobom) w ramach programu (Mieszkanie plus – red.) gotowi jesteśmy dopłacać do czynszów i tak się robi w całej Europie” – powiedział Soboń.

BGKN ma w przygotowaniu ponad 25 tys. mieszkań, z czego ponad 2 tys. w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 3 mld zł.

/źródło: portalsamorzadowy.pl/

Elbląg nie wykorzystał szansy

Już w 2015 r. Edmund Szwed, obecnie doradca ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego przedstawił władzom Elbląga projekt budowy osiedla mieszkaniowo-biznesowego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Niestety włodarze miasta nie byli zainteresowani ani budową nowych mieszkań dla elblążan, ani rozwojem biznesu w mieście.

Szansa na nowe mieszkania

Powstanie tej dzielnicy, z planowaną zabudową mieszkaniową jedno i wielorodzinną , stworzy  szansę na własne mieszkania dla wielu oczekujących elblążan. To właśnie tam powstaną budynki wykonane w technologii ekonomicznej. Energo i ciepło oszczędne. Mieszkania będą tanie w utrzymaniu. Ceny zakupu zostaną ustalone przez politykę miejską, nie developerów. Tam będą mogli  przeprowadzać się obecni mieszkańcy lokali komunalnych, których stać na płacenie czynszu regularnie. Uwolnione zaś przez nich mieszkania mogą wejść do puli mieszkań miejskich, przydzielanych oczekującym na własne „m”.

Rozwój przedsiębiorczości

W nowej dzielnicy miasta, objętej szerokopasmowym internetem  będą mogły  lokować się siedziby wielu firm, również spoza Elbląga. To doskonała lokalizacja dla wszelkiego typu firm z branży IT oraz nowych technologii. Dostęp do internetu  szerokopasmowego  w każdym mieszkaniu stworzy  szanse na możliwość pracy zdalnej z  domu,  wygeneruje  wiele  nowych miejsc pracy.

Nauka i centrum badawcze

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu,  jest zainteresowana stworzeniem w naszym mieście centrum naukowo badawczego, w oparciu o możliwości lokalowe oraz internet szerokopasmowy. Tu,  na Modrzewinie Północ  mogliby otrzymać mieszkania (domki) wybitni naukowcy z wielu dziedzin nauki. Taki ośrodek badawczy  podniósłby znacząco rangę naszej uczelni i stanowiłby atrakcję dla  nowych inwestorów, którzy byliby współpracą z takim ośrodkiem rozwojowym zainteresowani. PWSZ  kształciłoby  studentów ukierunkowanych już na konkretne branże, które będą potrzebowały kadry wyspecjalizowanych fachowców.

Pozytywne wartości dla mieszkańców

Ten projekt  jest wstanie  zmienić całkowicie nasze miasto. Przede wszystkim zaś nie tylko powstrzymać emigrację młodych, wykształconych elblążan ale także skłonić ich do powrotu . To również wielka szansa na pozyskanie pracy oraz nowych mieszkań.  Elblążanie będą więc mogli zostać w swoim mieście, po studiach zakładać tu rodziny, pracować, mieszkać, żyć spokojnie i bezpiecznie, bez obaw o jutro i to wszystko w otoczeniu pięknego krajobrazu. Wśród lasów, na tle pięknego widoku na miasto oraz jezioro Drużno. Idealne wprost miejsce na rozbudowę Elbląga, dobrze skomunikowanego z resztą miasta szerokimi drogami, z dociągniętą komunikacją miejską.

Piękna wizja, ale  jak to wdrożyć w życie, skoro z Elblągiem jest jak jest!  Budżet miasta świeci pustką? Jak w tych trudnych czasach finansowej biedy porywać się na tak potężny projekt? Miasto samo tego wykonać nie zdoła, ale w partnerstwie z biznesem już tak.

– Do realizacji tego śmiałego projektu musi zostać powołana spółka celowa z o.o., gdzie miasto byłoby udziałowcem i posiadało decydujący głos. Gmina miałaby minimum 51 procent udziałów w spółce  – mówił Edmund Szwed, który  znając  mechanizmy finansowania tego śmiałego projektu, jest w stanie odpowiedzialnie podjąć się tego zadania.

Miasto niczym nie ryzykuje

– Miasto i budżet niczym nie ryzykuje. Nie wyda na ten cel  pieniędzy publicznych. Na realizację  pierwszego etapu,  część  środków  powinno  pochodzić z funduszy unijnych zdobytych przez spółkę  z wiodącym udziałem prezydenta Witolda  Wróblewskiego. Wszak  pamiętamy, że  hasłem  wyborczym  prezydenta  Witolda Wróblewskiego była sztuka umiejętności  pozyskiwania funduszy unijnych.  Spółka musi  posiadać  też jednak środki  własne  jako  wkład do projektu. To właśnie zadanie, którego dotychczas władze naszego miasta nie potrafią wykonać, natomiast ja,  jestem gotów tego trudnego  zadania się podjąć  – zapewniał Edmund Szwed. – Mam odpowiednią wiedzę  i  umiejętności w budowaniu  realnych mechanizmów finansowania dużych inwestycji. Grunty Modrzewiny Północ, wniesione do spółki, nadal pozostałyby własnością miasta. Sama realizacja  osiedla zostałaby rozłożona na dwa etapy. W pierwszym powstaną zbrojenia gruntów w niezbędne media i infrastrukturę drogową. W drugim etapie będą powstawały mieszkania. Miasto w drugim etapie, może sprzedawać uzbrojone tereny z dużym zyskiem.

Realizacja tego projektu pozwala miastu  zyskać  niesamowitą wartość w postaci zaspokojenia podstawowych potrzeb elblążan – mieszkań, miejsc pracy, nadziei na lepszą przyszłość w mieście. Tej szansy po prostu nie można zmarnować.

Więcej o tym projekcie: http://fakty.elblag.pl/ratujmy-elblag-edmund-szwed-apeluje-do-wladz-miasta-i-radnych-w-sprawie-modrzewiny-polnoc/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register