Elbląg pomaga Ukrainie /film/

O tym jaką pomoc prowadzi Miasto od momentu wybuchu wojny w Ukrainie oraz jakie ważne działania, również te symboliczne zostały podjęte, a także o niezwykłej ofiarności elblążan mówili podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz wiceprezydent Janusz Nowak.

Według danych z dzisiejszego dnia, Elbląg przyjął już około 370 osób. W bazie stworzonej przez elbląski samorząd, przedsiębiorców oraz organizacje pozarządowe jest łącznie 420 miejsc.

– Już od połowy lutego przygotowywaliśmy się na wypadek agresji na wolną Ukrainę, od wielu już dni pomagamy i przeciwdziałamy tej tragedii – podkreślił prezydent Wróblewski – Choć dziwi mnie, że niektóre samorządy odsyłają niektóre osoby do nas, do Elbląga. Wszystkie gminy powinny podejść do tego problemu – zauważył prezydent.

Pomoc kierowana na Ukrainę
Jak wskazywał dalej Wróblewski dotychczasowe działania elbląskiego samorządu dla Mieszkańców Ukrainy, to:
• 200 tys. zł z budżetu miasta na pomoc humanitarną dla Ukrainy
• Koordynacja zbiórki darów od mieszkańców Elbląga na Ukrainę.
• Pierwszy transport z żywnością, materiałami opatrunkowymi,  artykułami higienicznymi został w ubiegłym tygodniu wysłany do partnerskiego miasta na Ukrainie – Tarnopola. W czwartek rano bezpiecznie dotarł na miejsce. Aktualnie Miasto przygotowuje kolejne transporty – niestety ich przesyłanie jest bardzo trudne.

Pomoc w samym Elblągu
W związku z napływem kolejnych uchodźców do Elbląga samorząd organizuje i koordynuje pomoc, która kierowana jest do osób już przybyłych i wciąż przybywających do naszego miasta


• Stworzony został całodobowy Punkt Informacyjny dla uchodźców z Ukrainy przy al. Grunwaldzkiej 135 (Hala Sportowo-Widowiskowa). W tym punkcie wydawane są też artykuły dla osób potrzebujących wsparcia rzeczowego
• Miasto uruchomiło całodobową Infolinię dla osób, które chcą pomóc i które potrzebują pomocy. Pod całodobowym numerem telefonu 55 221 21 20 przyjmowane są zgłoszenia od osób oferujących miejsca noclegowe, transport, opiekę lekarską, opiekę psychologiczną, jak i inne formy pomocy. Pod powyższym numerem przyjmowane są także zgłoszenia o udzielenie pomocy.
• Samorząd przygotowuje już ofertę zajęć edukacyjnych
• Powiatowy Urząd Pracy przygotowuje oferty pracy dla uchodźców
•  Zarządzeniem Prezydenta uchodźcy zwolnieni są z opłat w komunikacji miejskiej

– Czekamy na rozwiązania prawne, na mocy których będzie świadczona pomoc uchodźcom – zaznaczył prezydent.

Działania polityczne
– Podjęliśmy też  działania w sferze politycznej. Przygotowaliśmy wspólne stanowisko, moje i Rady Miejskiej solidaryzujące się z Ukrainą i potępiające agresję Federacji Rosyjskiej. Podjąłem też decyzję o zerwaniu współpracy z miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi. To 4 miasta – Kaliningrad, Bałtyjsk, Nowogród Wielki i Nowogródek na Białorusi. Natomiast na najbliższą sesję przygotowywane są  projekty uchwał w sprawie zmian nazw rond Kaliningrad i Nowogródek, odpowiednio na Rondo Bitwy pod Grunwaldem i rondo Bitwy Warszawskiej – wyliczał prezydent.

– Chcę podziękować wszystkim, którzy do tej pory zaangażowali się w akcję pomocową. Mieszkańcom za wszystkie dary, wolontariuszom, organizacjom pozarządowym, przedsiębiorcom i instytucjom, które zgłosiły nam swój akces do pomocy. Dziękuję za wielkie serce, Elbląg jest naprawdę otwarty – podkreślił Wróblewski.

Uwaga!
Apelujemy do mieszkańców, którzy indywidualnie zorganizowali schronienie dla uchodźców w naszym mieście, aby zgłosili te osób w Punkcie Informacyjnym w hali przy Al. Grunwaldzkiej 135. Dzięki temu osoby te będą miały możliwość korzystania z oferowanej przez nasz samorząd pomocy. Dane te będą również pomocne w organizacji między innymi zajęć szkolnych, czy przedszkolnych dla dzieci z Ukrainy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register