Elbląg przyjazny elektromobilności

Urzędnicy miejscy w Elblągu zostali przeszkoleni z elektromobilności i ustawowych wymogów w tym zakresie. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, największa organizacja branżowa w kraju, wyróżniło także magistrat certyfikatem „Miasta przyjaznego elektromobilności” oraz podpisało z gminą List intencyjny o współpracy, w ramach którego PSPA będzie wspierało Elbląg w zakresie wdrażania elektromobilności.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych nakłada konkretne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego. Według nich, już w 2020 roku gminy i powiaty powyżej 50 tys. mieszkańców powinny posiadać we flocie użytkowanych pojazdów 10 proc. samochodów elektrycznych. Podobne wymogi dotyczą świadczenia usługi komunikacji miejskiej oraz innych zadań własnych gminy. Docelowo, co najmniej 30 proc. pojazdów będzie musiało być zero- lub niskoemisyjna. Ponadto w gminach ma rozwijać się infrastruktura ładowania EV.

– Cykl ogólnopolskich szkoleń dla miast, organizowany przez PSPA, jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed administracją lokalną. Ich celem jest zapoznanie samorządów i spółek od nich zależnych z konsekwencjami nowych przepisów – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

W szkoleniu w Elblągu wzięło udział około 50 urzędników. Poznali obowiązki wynikające z nowych regulacji prawnych oraz dostępne na rynku rozwiązania w zakresie planowania infrastruktury ładowania i budowy floty pojazdów zeroemisyjnych. Dysponują odpowiednią wiedzą niezbędną do wdrażania elektromobilności, co potwierdza certyfikat „Miasto przyjazne elektromobilności”, przyznany Elblągowi przez PSPA. Odebrał go wiceprezydent miasta Janusz Nowak. Przy okazji szkolenia miejscy urzędnicy mieli również okazję odbyć jazdę próbną samochodem elektrycznym i zobaczyć staję ładującą. Pokaz odbył się na dziedzińcu Urzędu Miejskiego.

– Jesteśmy na początku drogi do elektromobilności, ale już dzisiaj dołączamy do miast otwartych na innowacje, które budują wiedzę w tym zakresie. Dziękujemy PSPA za organizację profesjonalnego szkolenia, przyznany certyfikat i deklarację  wsparcia przy wdrażaniu elektromobilności – powiedział wiceprezydent Janusz Nowak.

Współpraca opierać się będzie w szczególności na upowszechnianiu wiedzy związanej z rozwojem nowej mobilności w miastach, w tym rozwoju sektora elektromobilności, inicjowaniu i prowadzeniu konsultacji branżowych, przyczyniających się do wypracowania lepszych jakościowo rozwiązań w zakresie rozwoju rynku paliw alternatywnych, wymianie posiadanej wiedzy i doświadczeń w przedmiotowym zakresie oraz inicjowaniu i prowadzeniu wspólnych projektów.

W tym roku PSPA przeszkoli jeszcze pracowników ponad 20 urzędów miejskich w Polsce, w tym m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Toruniu i Bydgoszczy. Do tej pory szkolenia odbyły się w Rzeszowie, Rybniku, Tychach, Gdańsku i Gdyni, a także dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w Katowicach. Kolejne samorządy mogą zgłaszać chęć organizacji darmowych szkoleń poprzez stronę elektromobilnoscwpraktyce.pl.

 

elektromobilność- szkolenie

elektromobilność- szkolenie

elektromobilność- szkolenie

elektromobilność- szkolenie

elektromobilność- szkolenie

elektromobilność- szkolenie

elektromobilność- szkolenie

elektromobilność- szkolenie

1 komentarz

  • kmin Reply

    9 lutego 2019 at 12:15

    To nawet nie podlega watpliwosci ze takich szkolen powinno sie organizowac wiecej i wiecej a w dalszej kolejnosci wdrazac i realizowac. Greenway w swoim czasie tez robil cykle angazujace samorzadowcow powstal chyba nawet poradnik prezentujacy mozliwosci samorzadow w temacie rozwoju ekologicznych rozwiazan. Wszystko jest kwestia podejscia wladz a to powinno sie zmienic bo coraz wiecej ludzi otwiera sie na EKOjazde

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register